Методологія дослідження. Дослідження проведено на базі онлайн-панелі мешканцівХерсонської міської громади старше за 18 років – як тих, хто залишився в Херсоні, так і тих, хто виїхав з міста після 24 лютого 2022 року, користувачів інтернету. Вибірка (N=482) сформована на основі демографічних показників станом на 1 січня 2022 року. За таких показників похибка дослідження не перевищує більше 4,5% з вірогідністю 0,95. Ми не маємо офіційних даних щодо міграцій херсонців, тому не можемо оцінити представленість у вибірці респондентів за цією ознакою, проте існують підстави вважати, що співвідношення у вибірці респондентів, які залишилась в громаді є більшим, ніж у
реальності, що може впливати на результати дослідження1.
Термін дослідження: Дослідження проведено у період з 7 по 30 липня 2023 року
Замовник дослідження: Фонд громади міста Херсон «Захист»
Виконавці дослідження: Сінаюк Олег (ТОВ Нью Імідж Маркетинг Груп, директор), Микола Гоманюк (Херсонське обласне відділення Соціологічної асоціації України, голова), Ігор Даниленко (ТОВ Нью Імідж Маркетинг Груп, аналітик)
ВИСНОВКИ
- Хоча вірогідність підриву Каховської ГЕС протягом довгого часу обговорювалася у ЗМІ більшість херсонців (61%) не очікувала (принаймні практично) такого розвитку подій. Більшість херсонців дізнавався про перебіг подій з соціальних мереж (75%), 35% – з офіційних джерел інформації.
- 43% родин херсонців заявили, що вони або хтось з членів їх родини постраждали від несподіваної повені. Серед матеріальних втрат на першому місці – постраждалі дачі (46%), на другому – житло в Херсоні (35%). Майже половина (45%) опитаних пережила стрес та психологічне напруження. Лише 2% постраждалих встигли вивезти речі зі своїх будинків, а 10% вдалося забрати лише саме необхідне 91% постраждалих, на думку опитаних, зіткнулися з необхідністю відбудовувати постраждале житло, 79% змушені були шукати нове житло, 76% зіткнулися з потребою очищення та знезараження житла.
- Каховська трагедія викликала чергову хвилю евакуації з Херсону. За даними нашого опитування місто залишило 16% херсонців.
- Більшість херсонців не залишилися осторонь біди. 69% опитаних допомагали постраждалим як могли – чи практично долучаючись на місці, чи пожертвами дистанційно. Відповідно, найвищою була оцінка дій волонтерів, які прийшли на допомогу постраждалим. 90% опитаних дали оцінки «5» та «4» по п’ятибальній
системі діям волонтерів в Херсоні під час повені. На другом місці (69%) була оцінка дій Дерджавної служби з надзвичайних ситуацій, на третьому (46%) – херсонських поліцейських - Що зараз зверху у рейтингу потреб постраждалих? З великим відривом – це техніка та спецзасоби для обробки приміщень (51%) та засоби для знезараження та обробки осель (49%). Також опитані вважають, що постраждалі потребують понад усе цільової допомоги на будівельні матеріали (71%), грошової допомоги (67%) та готових будівельних матеріалів (65%).
- Більшість херсонців (82%) вважає, що органи влади повинні мати розроблений заздалегідь план дій для потенційних загроз.
ОДНОМІРНИЙ РОЗПОДІЛ ВІДПОВІДЕЙ
ОЧІКУВАННЯ НАПЕРЕДОДНІ ТРАГЕДІЇ
Одномірний розподіл відповідей на запитання:
Підрив Каховської ГЕС став справжньою трагедією для Херсона та України взагалі. Скажіть, будь ласка, чи очікували Ви такого розвитку подій?
![](https://pochuty.ks.ua/wp-content/uploads/2023/08/2.png)
НАСЛІДКИ ТРАГЕДІЇ ДЛЯ ХЕРСОНСЬКОЇ МІСЬКОЇ ГРОМАДИ
Одномірний розподіл відповідей на запитання:
Чи постраждала Ваша сім’я від підриву Каховської ГЕС?
![](https://pochuty.ks.ua/wp-content/uploads/2023/08/3.png)
Одномірний розподіл відповідей на запитання:
Якими самими були наслідки підриву дамби Каховської ГЕС для вашої родини?
![](https://pochuty.ks.ua/wp-content/uploads/2023/08/4.png)
ІНШЕ (9%)
- Наша квартира знаходиться на 2 поверсі, і вода до нас трохи не дійшла, був затоплений перший поверх. Але у нашій квартирі (у нас кутова квартира) повідходили шпалери, на підвіконнях чорний грибок, відчувається сморід і якась суцільна волога. Але саме страшне, що постраждав повністю весь будинок. У підвалі і досі стоїть вода – близько 20 сантиметрів . Весь будинок опинився у тріщинах і дірах. Повністю все мокре. А там де висихає – поміж цеглою сиплеться пісок, сиплеться весь будинок. Здається, що він більш непридатний для житла. Жити у ньому небезпечно.
- Була затоплена розподільча електрична підстанція. Більше місяця живемо без електрики та надії на її повернення у найближчі тижні.
- Затоплене та знищене обладнання приватного підприємства.
- Затоплений гараж в кооперативі Корабел-4.
- Затоплені гаражі, машина, човен.
- Затоплені господарські будівлі і підвали в межах Херсона.
- Затоплено місце роботи.
- Квартира, дача, гараж мого свата затоплені.
- Ми лишилися усього майна, від будинка залишились коробка і криша.
- Мій катер забрала течія, до сьогодні я не знаю, де він.
- Моє житло в Херсоні було зруйновано.
- Мої близькі родичі втратили житло в Голій Пристані.
- Підтопило наш багатоповерховий будинок на Острові, немає світла та опалення.
- Постраждали замовники наших послуг. Менше замовлень. Менше грошей. Добробут наших замовників — наш добробут.
- У мого сина затопило хату на лівобережжі.
Тут і далі збережена оригінальна лексика респондентів
Одномірний розподіл відповідей на запитання:
Які проблеми херсонців, спричинені затопленням, виникли, на Вашу думку, у мешканців Херсона внаслідок підриву Каховської ГЕС?
![](https://pochuty.ks.ua/wp-content/uploads/2023/08/5.png)
Інші відповіді (5%): відновлювати машини, човни, гаражі, причали; вивіз сміття, якого дуже багато з підтоплення будинків; вивіз пошкодженого майна; відновлення електропостачання; проблеми з реєстрацією документів прав власності на нерухоме майно у ЦНАП; фінансова допомога; потрібні гроші на відбудову; нестаток коштів на життя;
необхідність купувати нові речі, побутову техніку, посуд тощо; необхідність стояти за паперовими довідками у чергах під постійними обстрілами; відсутність безкоштовної послуги ксерокопіювання документів для отримання довідок; оформлення паперів для тих хто служить або виїхав (бюрократія); пошук експертів, які можуть оцінити матеріальні
втрати; пошук можливості вижити без роботи, без допомоги; приборкувати стреси, психологічні розлади та важкі хронічні хвороби, що ускладнилися тощо.
ЕВАКУАЦІЯ ТА ДОЛУЧЕННЯ ДО РОБОТИ З ЛІКВІДАЦІЇ НАСЛІДКІВ ТРАГЕДІЇ
Одномірний розподіл відповідей на запитання:
Чи встигли ви евакуювати Ваше майно?
![](https://pochuty.ks.ua/wp-content/uploads/2023/08/6.png)
Одномірний розподіл відповідей на запитання:
Чи евакуйовувалися ви з Херсона чи хтось з членів Вашої сім’ї після підриву Каховської ГЕС?
![](https://pochuty.ks.ua/wp-content/uploads/2023/08/7.png)
Одномірний розподіл відповідей на запитання:
Чи долучались ви до ліквідації наслідків підриву ГЕС?
![](https://pochuty.ks.ua/wp-content/uploads/2023/08/8.png)
ОЦІНКА ДІЙ РІЗНИХ ІНСТИТУЦІЙ ПО ЛІКВІДАЦІЇ НАСЛІДКІВ ПІДРИВУ КАХОВСЬКОЇ ГЕС У ХЕРСОНІ
Одномірний розподіл відповідей на запитання:
Оцініть, будь ласка, за п’ятибальною системою, де 5 – це найвища оцінка, а 1 – найнижча, дії наступних інституцій щодо ліквідації наслідків підриву Каховської ГЕС у Херсоні (0 – не можу оцінити):
![](https://pochuty.ks.ua/wp-content/uploads/2023/08/9.png)
ПОТРЕБА В РЕСУРСАХ
Одномірний розподіл відповідей на запитання:
Якого обладнання та яких матеріалів, необхідних для ліквідації наслідків підриву Каховської ГЕС, зараз найбільше бракує у Херсоні?
![](https://pochuty.ks.ua/wp-content/uploads/2023/08/10.png)
Інші відповіді (7%):
Бракує фізичної та матеріальної допомоги від ОВА; будівельні матеріали — цемент, шпаклівка, вікна тощо; електроприлади — чайники, плити, холодильники, пральні машини, мікрохвильові печі тощо; ліхтарі та павербанки; потрібні посуд, меблі, постіль тощо; транспорт для вивезення сміття з затопленого житла; інвентар для прибирання — віники, лапати, садові тачки, відра тощо; протигрибкові рідини; бракує людей для допомоги з прибиранням; наявність електропостачання; осушувачі повітря, гармати і вентилятори для просушки будинків тощо.
Одномірний розподіл відповідей на запитання:
Куди, на Вашу думку, потрібно у першу чергу спрямувати кошти (бюджеті, донорські, благодійні тощо), виділені чи зібрані для ліквідації наслідків цієї трагедії?
![](https://pochuty.ks.ua/wp-content/uploads/2023/08/11.png)
Одномірний розподіл відповідей на запитання:
Що, на Вашу думку, треба передусім врахувати органам влади, щоб діяти у разі інших надзвичайних ситуацій?
![](https://pochuty.ks.ua/wp-content/uploads/2023/08/12.png)
Інші відповіді (7%): мати потрібне обладнання; налагодити взаємодію з громадою; не керувати з кабінету, а жити одним життям зі своїми містянами, знати їхні проблеми, цінувати кожного херсонця; говорити правду одразу після надзвичайної ситуації; жити і працювати в Херсоні, а не в Миколаєві; змінити очільника ОВА; мати відповідальність перед людьми; мати совість; менше красти бюджетних коштів і більше думати про людей; не займатися тим, що не на часі — перейменування вулиць, висадження нових дерев та клумб; встановити по площі міста і в селах укриття, підготовка для них утеплення та павербанків; не піаритися на горі людей і не красти гуманітарну і кошти, призначені для постраждалих; розробити план евакуації маломобільних мешканців, в тому числі людей з інвалідністю; розповсюджувати інформацію про допомогу через SMS повідомлення; створити оперативні групи, які в короткий проміжок часу зможуть відпрацювати в найбільш небезпечних ділянках; допомогти з евакуацією людей до початку активної фази лиха; хоча все стається несподівано, але необхідно щоб проводились тренування громадянської оборони, і не для галочки, а по справжньому, бо коли люди панікують і не знають що робити то жертв може бути значно більше; швидким сповіщенням могли займатися патрульні на автомобілях, що мають гучномовець (під час затоплення жодного сповіщення про евакуацію не було) тощо.
ІНФОРМУВАННЯ
Одномірний розподіл відповідей на запитання:
Звідки ви отримували під час затоплення необхідну інформацію, інструкції, як поводитися в цій ситуації?
![](https://pochuty.ks.ua/wp-content/uploads/2023/08/13.png)
Інші відповіді (4%): бачив сам; від військових ЗСУ та ДПСУ; від ДСНС; від волонтерів, які допомагали ліквідовувати наслідки; дію завжди на власний розсуд.
ЗНАЙОМІСТЬ З ФГМХ «ЗАХИСТ»
Одномірний розподіл відповідей на запитання:
Чи знайомі ви з діяльністю Фонду громади міста Херсон “Захист”?
![](https://pochuty.ks.ua/wp-content/uploads/2023/08/14.png)
СОЦІАЛЬНО-ДЕМОГРАФІЧНИЙ ПОРТРЕТ РЕСПОНДЕНТІВ
![](https://pochuty.ks.ua/wp-content/uploads/2023/08/15.png)
![](https://pochuty.ks.ua/wp-content/uploads/2023/08/16.png)
Дослідження проведено БО «Фонд громади міста Херсон «Захист» в рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні.
Зміст продукту є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів i не обов’язково відображає погляди Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) або уряду США.
Відтворення та використання будь-якої частини цього продукту в будь-якому форматі, включаючи графічний, електронний, копіювання або використання будь-яким іншим способом з обов’язковим посиланням на джерело.
Скачати звіт можливо за посиланням:
https://pochuty.ks.ua/wp-content/uploads/2023/08/zvit-kahovka-10.08.pdf