Юридичні консультації
Безкоштовні юридичні консультації для херсонців надає відомий херсонський адвокат Дмитро Ігнатов. Перш ніж поставити питання юристу, будь ласка, подивіться на сайті, можливо, вже були подібні питання і відповіді опубліковані нижче.

Відповіді
Спробуйте знайти відповіді на ваше питання нижче
Які пенсії і надбавки отримають учасники бойових дій?
Перелік осіб, які мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років, жінками – 50 років та за наявності страхового стажу 25 років чоловіків і не менеше 25 років у жінок, визначений п. 4 ч. 1 ст. 115 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» № 1058.
Умовно цей перелік громадян в даному контексті можна віднести до категорії «учасники бойових дій». Деякі категорії громадян отримують песнію на підставі спеціального Закону від 22.10.93 № 3551 – «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Проте, якщо особа не була все життя військовим, однак отримала статус УБД, то для призначення пенсії потрібно не лише відповідне посвідчення, але і достатня кількість стажу.
Як отримати статус УБД?
Для отримання статусу учасника бойових дій, що дає право на отримання такої пенсії, необхідно виконати певні процедурні моменти і подати визначені законом документи та інформацію.
Порядок отримання статусу УБД визначений постановою КМУ від 20.08.2014 № 413. Також існує Алгорит отримання такого посвідчення і міститься він за цим посиланням:
https://www.mil.gov.ua/content/pdf/ALHORYTM_nadannya_statusu_UBD.pdf
Якщо коротко, то процедура наступна:
Командир війської частини має звернутися до відповідної комісії щоо вирішення питання надання статусу учасника бойових дій.
Військовослужбовеь має право зробити те саме, якщо цього не зробив командри.
Питання щодо надання статусу має бути розглянуто впродовж місяця.
Документи, необхідні, щоб отримати статус УБД наступні:
- доповідна записка командира військової частини, в якій вказується: псевдонім особи, годинні та просторові показники виконання ним поставленого завдання,
- витяг з наказу про залучення особи до виконання бойових завдань,
- витяги з документів, що стосуються поставлених завдань, зазначених у доповідній записці,
- в разі потреби – документ, що підтверджує зв’язок поранення (контузії, каліцтва) з безпосереднім виконанням завдань, виданий відповідною військово-лікарською комісією.
Примітка:
Відповідно до ЗУ № 1058 страховий стаж – період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов’язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.
Пенсія учасника бойових дій є достроковою пенсією за віком, тому її розмір визначається, як і розмір пенсії за віком за звийчайними правилами відповідно до ст. 27, 28 Закону 1058 індивідуально для кожної особи, як добуток заробітної плати, визначеної відповідно до статей 40, 41, і коефіцієнта страхового стажу, визначеного відповідно до статті 25 зазначеного Закону.
Мінімальний розмір пенсії за віком за наявності страхового стажу у чоловіків -35 років, а у жінок – 30 років встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (з 01 січня 2023 року — 2093 грн).
За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 Закону 1058, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком. Наявний в особи понаднормовий страховий стаж не може бути обмежений.
До розміру призначеної пенсії, в залежності від статусу кожного пенсіонера, встановлюються надбавки, підвищення, доплати, пенсії за особливі заслуги перед Україною.
Зокрема, ветеранам війни до яких належать учасники бойових дій, встановлюються підвищення до пенсії згідно Закону 3551 у розмірі 25% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Розмір підвищення до пенсії учасникам бойових дій з 01 СІЧНЯ 2023 року становить 506,75 грн (2093*25%).
Доплати за статус учасника бойових дій встановлюються до будь-якого виду пенсії, також такий статус можуть мати і «військові», і цивільні пенсіонери.
Право на доплату до пенсії відповідно до Закону України від № 1767 мають громадяни, нагороджені, зокрема, орденами. Розмір доплат за цим Законом, в залежності від заслуг особи, становить від 20 до 40% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (від 418 грн до 837 грн).
Також до такого виду пенсії встановлюється цільова грошова допомога на прожиття у розмірі 40 грн, яка передбачена Законом України від 16 березня 2004 року № 1603-IV «Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни».
Мінімальна пенсійна виплата учасникам бойових дій з 01 січня 2022 року становить 4395,3 грн (2027*210%), оскільки постановою Кабінету Міністрів України від 28 липня 2010 року № 656 «Про встановлення щомісячної державної адресної допомоги до пенсії інвалідам війни та учасникам бойових дій» передбачено, що учасникам бойових дій у разі, коли їх щомісячний розмір пенсійних виплат (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає 210% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, таким особам виплачується щомісячна державна адресна допомога до пенсії (дотація) у сумі, що не вистачає до зазначених розмірів.
Учасникам бойових дій, які визнані особами з інвалідністю внаслідок виконання обов’язків військової служби та мають статус осіб з інвалідністю внаслідок війни, мінімальна пенсійна виплата становить у відсотках від прожиткового мінімуму осіб, які втратили працездатність:
- І група — 650% (з 01.01.2023 — 13 604,50 грн (2093 х 650%);
- ІІ група — 525% (з 01.01.2023 — 10 988,25 грн (2093 х 525%);
- ІІІ група — 360% (з 01.01.2023 — 7 534,80 грн (2093 х 360%).
Разом з тим, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, передбачених законом, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
З 01 січня 2023 року прожитковий мінімум становить 2093 грн, відповідно максимальний розмір пенсійної виплати — 20 093 грн
Як відновити знищені або втрачені документи на право власності?
Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України роз’яснило, як відновити втрачені або знищені документи на право власності.
Отримані дублікати документів матимуть таку ж юридичну силу, що й оригінал. Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України спільно з Міністерством юстиції розробили алгоритм дій на цей випадок.
Варіант 1
Якщо право власності на нерухоме майно оформлене до 2003 року, то для отримання дубліката правовстановлюючого документа потрібно звернутися до нотаріуса, який видав цей документ, нотаріального архіву, посадової особи органу місцевого самоврядування або ЦНАП.
Варіант 2
Якщо право власності на нерухоме майно оформлене після 2003 року, то інформацію про право власності людина може отримати з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно самостійно, через нотаріуса або ЦНАП.
Варіант 3
У випадку, якщо заявник не оформив право власності на нерухоме майно або немає можливості отримати дублікати правовстановлюючих документів, необхідно звернутися до суду для встановлення права власності на нерухоме майно.
Якщо виникли проблеми з відновленням документів, можна звернутися на гарячу лінію безоплатної правової допомоги: 0 800 213 103
Житлові пільги, які надаються з урахуванням доходів громадян
Перелік пільг з оплати житлово-комунальних послуг, що надаються з урахуванням
доходів, визначено Порядком надання пільг окремим категоріям громадян з
урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім’ї (затверджено постановою
Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 № 389). До таких пільг належать, зокрема,
пільги з оплати:
житла (квартирна плата, плата за послуги з утримання будинків і споруд та
прибудинкових територій), управління багатоквартирним будинком;
комунальних послуг (централізоване постачання холодної води, централізоване
постачання гарячої води, водовідведення, тепло- та електропостачання,
природний газ (в тому числі транспортування, розподіл та постачання),
централізоване опалення, вивезення побутових відходів);
палива та скрапленого газу.
Пільги надаються, якщо середньомісячний сукупний дохід сім’ї пільговика в
розрахунку на одну людину за шість місяців, що передують місяцю звернення, не
перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу (у 2023 році
це 3760 грн). Пільга призначається на 12 місяців з місяця, коли таке право виникає.
Пільга на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі, з урахуванням середньомісячного доходу надається, зокрема:
у розмірі 100 % знижки:
– особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною (стаття 11 Закону
України від 22.10.1993 № 3551-XII “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального
захисту“) та члени сімей померлої особи, яка має особливі заслуги перед Батьківщиною
(батьки, дружина (чоловік);
– пенсіонерам, які раніше працювали педагогічними, медичними та фармацевтичними працівниками, спеціалістами із захисту рослин, працівниками
бібліотек у сільській місцевості і селищах міського типу;
– особам, які проживають у сільській місцевості та селищах міського типу, які
працюють / раніше працювали в музеях, державних та комунальних закладах культури,
закладах освіти сфери культури.
у розмірі 50 % знижки:
– багатодітним сім’ям, дитячим будинкам сімейного типу, прийомним сім’ям,
сім’ям опікунів (піклувальників);
– батькам та членам сім’ї особи рядового і начальницького складу служби
цивільного захисту, які загинули (померли) або зникли безвісти під час виконання
службових обов’язків;
– особам, звільненим із служби цивільного захисту за віком, через хворобу або за
вислугою років, та які стали особами з інвалідністю під час виконання службових
обов’язків, та члени їх сімей;
– дружині (чоловіку) померлих громадян з числа учасників ліквідації наслідків
аварії на Чорнобильській АЕС та опікунам дітей (на час опікунства) померлих
громадян з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС,
віднесених до категорії 3, смерть яких пов’язана з Чорнобильською катастрофою;
– сім’ї, що має дитину з інвалідністю внаслідок Чорнобильської катастрофи;
– учасникам війни;
– окремим категоріям осіб, з числа жертв нацистських переслідувань;
у розмірі 25 % знижки:
– дітям війни.
Якщо дохід сім’ї пільговика перевищує той, що дає право на пільгу, – людина
(представник пільгової категорії) може звернутися за призначенням житлової субсидії.
Пенсійний фонд України – https://www.pfu.gov.ua/2156184-zhytlovi-pilgy-yaki- nadayutsya-z-urahuvannyam-dohodiv-gromadyan/
Для виплати пенсії. Як отримати витяг з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти
Куди і які документи надсилати
Витяги з Єдиного реєстру надаватимуть представники Департаменту інформатизації
МВС України. Для отримання документа потрібно звернутися до МВС із власне
запитом та копіями документів, що засвідчують особу запитувача та ступінь
споріднення зі зниклою особою.
Запит можна надіслати:
— поштою за адресою м. Київ, вул. Богомольця, 10, Міністерство внутрішніх справ України;
— на електронну скриньку pgmia@mvs.gov.ua.
Нагадаємо, «гаряча лінія» щодо зниклих безвісти: 0−800−339−247.
У реєстрі будуть міститися такі дані:
— прізвище, ім’я, по батькові зниклого;
— місце і дата народження;
— сімейний стан;
— місце проживання;
— територія, де зникла людина;
— обставини та час зникнення;
— прикмети зниклого.
До реєстру також буде внесено інформацію про наявність або відсутність рішення суду
про визнання осіб безвісти зниклими або визнання їх померлими.
Для чого потрібен витяг
Рідні зможуть отримати витяг через місяць після внесення інформації до реєстру.
Зазначимо, що на підставі витягу з цього реєстру люди зможуть звернутися
до Пенсійного фонду, щоб отримати пенсію за втратою годувальника непрацездатними
членам сім’ї.
Сім’ї, які втратили годувальника, отримуватимуть пенсії незалежно від того, чи був страховий (пенсійний) стаж у зниклої особи. Гроші нараховуватимуться за весь час,
протягом якого зберігатиметься правовий статус зниклої особи.
Портал МВС – https://mvs.gov.ua/uk/news/u-mvs-zapraciuvav-jedinii-rejestr-osib-zniklix- bezvisti-za-osoblivix-obstavin-leonid-timcenko
Компенсація за пошкодження та знищення окремих категорій нерухомого майна внаслідок бойових дій
22.05.2023 року набув чинності Закон України, який урегулює питання компенсації за знищене та пошкоджене внаслідок збройної агресії Російської Федерації нерухоме майно – “Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України»
Право на компенсацію матимуть фізичні особи – громадяни України, які є власниками пошкоджених/знищених об’єктів нерухомого майна – квартир, будинків, інші житлових приміщень в будівлі, будинків садибного типу, садових та дачних будинків, об’єктів будівництва та їх складових частин, в яких на момент знищення/пошкодження були зведені несучі та зовнішні огороджувальні конструкції; а також їх спадкоємці.
Перелік осіб невичерпний, адже у Законі вказано, що Кабінетом Міністрів України в Порядку надання компенсації за пошкоджене/знищене майно можуть визначатися додаткові категорії осіб, яким може надаватися компенсація за пошкоджені/знищені об’єкти нерухомого майна.
При цьому, отримувачами компенсації не можуть бути: 1) особи із санкційного списку; 2) особи, які мають судимість за вчинення кримінальних правопорушень проти основ національної безпеки України; 3) спадкоємці вищевказаних осіб – щодо пошкоджених/знищених об’єктів нерухомого майна, які належали за життя спадкодавцям.
Компенсація за пошкоджений/знищений об’єкт нерухомого майна полягатиме у:
а) виконанні робіт з метою відновлення пошкодженого об’єкта нерухомого майна та/або наданні будівельної продукції для виконання таких робіт;
б) наданні грошових коштів на рахунок отримувача компенсації із спеціальним режимом використання;
в) фінансування придбання квартири, іншого житлового приміщення, будинку садибного типу, садового або дачного будинку (у тому числі такого, що буде споруджений у майбутньому, або інвестування/фінансування його будівництва) шляхом надання житлового сертифіката.
При цьому, власники знищених будинків садибного типу, садового або дачного будинків будуть мати вибір – отримати або кошти на спецрахунок, або ж житловий сертифікат. Натомість, власники знищених квартир отримають компенсацію лише шляхом надання житлового сертифікату.
Граничні розміри компенсації законом не встановлені.
Пошук та вибір квартири, іншого житлового приміщення, будинку садибного типу, садового або дачного будинку (у тому числі такого приміщення/будинку, що буде споруджений у майбутньому) здійснюється отримувачем компенсації самостійно у будь-якому регіоні України (окрім тимчасово окупованих територій, визначених ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»).
Якщо вартість житла буде більша за вказану у сертифікаті суму, фізична особа самостійно сплачує різницю. Якщо ж менша –неотриману частину компенсації виплатять тільки за рахунок стягнених з агресора репарацій.
Використати житловий сертифікат можна буде протягом п’яти років з дня його видачі. При цьому, отримувач компенсації не має права передавати житловий сертифікат третім особам, а також протягом наступних п’яти років відчужувати квартиру, інше житлове приміщення, будинок садибного типу, садовий або дачний будинок (у тому числі таке приміщення/будинок, що буде споруджений у майбутньому), придбані (у тому числі
проінвестовані/профінансовані) ним з використанням житлового сертифіката.
Заява про надання компенсації може бути подана в електронній (зокрема, через портал Дія) або у паперовій формі (через центр надання адміністративних послуг, орган соціального захисту населення або нотаріуса) під час дії воєнного стану та протягом
одного року з дня його припинення або скасування на території, на якій розташований (розташовувався) знищений об’єкт нерухомого майна.
Подання заяви про надання компенсації за знищений об’єкт нерухомого майна здійснюється незалежно від задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) фізичної особи або місця розташування знищеного об’єкта нерухомого майна.
Заяви про знищене/пошкоджене майно, які були подані до набрання чинності Законом, прирівнюються до Заяв про надання компенсації, передбачених вказаним Законом.
Варто зауважити, що надання компенсації за пошкодження та знищення об’єктів нерухомого майна не поширюється на ті об’єкти, що на день набрання чинності Указом Президента України “Про введення воєнного стану в Україні” від 24 лютого 2022 року №64/2022, знаходилися на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, визначеній відповідно до Закону України “Про забезпечення прав і свобод
громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України”.
Цим Законом внесені численні зміни до низки нормативно-правових актів, в тому числі, до Цивільного кодексу (про спадкування), ЗУ “Про виконавче провадження” (щодо заборони на звернення стягнення), ЗУ “Про нотаріат” (щодо звернень спадкоємців), ЗУ “Про судовий збір” (про звільнення від сплати судового збору) та багато інших фундаментальних законодавчих актів.
Цей Закон було опубліковано 22.03.23, а відповідно до його положень Кабінет Міністрив України було зобов’язано протягом одного місяця затвердити план заходів з реалізації цього закону; протягом двох місяців – низку заходів з прийняттям відповіднопідзаконних нормативно-правових актів щодо врегулювання процедури виконання Закону. 21.04.23 КМУ своєю постановою № 381 затвердив Порядок компенсації з використанням електронної публічної послуги “єВідновлення”.
Розрахунок компенсації за пошкоджений об’єкт здійснює спеціально створена
комісія на місевому рівні, яка визначає обсяг пошкоджень об’єкта нерухомого майна; заповнює чек-лист; здійснює фотофіксацію пошкоджень об’єкта нерухомого майна, що свідчать про характер та обсяг руйнувань, за кожним видом ремонтних робіт, визначених у чек-листі, у разі недодання результатів фотофіксації до акта комісійного обстеження.
А розмір компенсації за один пошкоджений об’єкт не може бути більший, ніж 500тис. гривень.
В рамках Програми кошти можна отримати на спеціально відкриту карту в одному з п’яти банках-партнерах: Monobank; «ПриватБанку»; Sense Bank; «А-Банк»; «ПУМБ». Виплати мають здійснюватися через АТ «Ощадбанк».
Як наголошують у Міністерстві розвитку громад, територій та інфраструктури України, ЗНЯТИ ГОТІВКУ З ТАКОЇ КАРТКИ НЕ МОЖНА, тобто розраховуватись за будівельні матеріали чи послуги з ремонту можна ВИКЛЮЧНО В БЕЗГОТІВКОВІЙ ФОРМІ.
Окрім цього, ПЕРЕРАХОВУВАТИ З КАРТКИ ГРОШІ НА ІНШІ РАХУНКИ НЕ МОЖНА.
Не можна й самостійно поповнювати баланс картки.
Відкрити картку можна як офлайн, відвідавши відділення одного із вищезазначених банків, так і онлайн — у мобільних застосунках банків.
Адвокат Дмитро Ігнатов
Чи підлягають оподаткуванню донати, зібрані фізичними особами на потреби ЗСУ?
За загальним правилом, так, підлягають. Адже згідно податкового законодавства для держави немає різниці між донатами та будь-якими іншими доходами, які фізична особа nотримує на свій особистий картковий рахунок. Тобто, такі донати підлягають декларуванню як отриманий дохід та оподаткуванню за ставкою 18% податку на доходи фізичних осіб та 1,5% військового збору.
Згідно змін, внесених у Податковий Кодекс України, від сплати податків звільняються фізичні особи, які зареєструвалися в Реєстрі волонтерів антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації. Для цього фізичній особі необхідно подати відповідну заяву до Державної податкової служби офлайн – у будь-якому територіальному відділі податкової, або онлайн – за допомогою електронного кабінету платника податків. У заяві необхідно вказати номер банківського рахунку, на який планується збирати кошти. У подальшому виключення донатів з податкових зобов’язань поширюється лише на надходження на вказаний у заяві рахунок. Якщо фізична особа зареєструвалася у Реєстрі волонтерів до 01 січня 2023 року, сума благодійної допомоги, отриманої нею на особистий рахунок у період з 24 лютого 2022 року не включаються до його загального місячного (річного) оподатковуваного доходу. Звільняються від сплати податків також особи, на користь яких надійшли кошти благодійників/ волонтерів, а саме:
учасники бойових дій – військовослужбовці та працівники силових структур, передбачених Податковим Кодексом, які захищають (захищали) незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, беруть (брали) безпосередню участь в АТО або у відсічі збройної агресії та забезпеченні національної безпеки, усуненні загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності у період дії воєнного, надзвичайного стану
в Україні, які перебували безпосередньо в районах здійснення АТО, заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації та у період здійснення зазначених заходів;
працівники підприємств, установ, організацій, які залучаються (залучалися) та беруть (брали) безпосередню участь в АТО або у відсічі збройної агресії та забезпеченні національної безпеки, усуненні загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності у період дії воєнного, надзвичайного стану в Україні, які перебували безпосередньо в районах здійснення АТО, заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації та у період здійснення зазначених заходів; члени сімей таких учасників бойових дій, які зазнали поранення, контузії чи іншого ушкодження здоров’я, загинули, померли внаслідок поранення, контузії чи каліцтва фізичні особи, які мешкають (мешкали) на території населених пунктів, в яких проводяться (проводилися) АТО/ бойові дії, та/або які вимушено покинули місце проживання у зв’язку з проведенням АТО/ бойових дій у таких населених пунктах; фізичні особи, які мешкали на території Автономної Республіки Крим та вимушено покинули місце проживання у зв’язку з тимчасовою окупацією території України.
Не дивлячись на те, що зареєстрованим волонтерам не треба сплачувати податки, їм все ж таки потрібно раз на рік подавати до ДПС декларацію про доходи. Крім того, необхідно вести облік доходів і витрат, а також підтверджувати їх первинними документами фінансової звітності.
Так само, особам, на користь яких надійшли кошти благодійників/ волонтерів, також необхідно відзвітувати до податкової про отриману допомогу. За відсутності реєстрації у Реєстрі волонтерів особа, яка отримувала донати на свій особистий рахунок, може отримати штраф від податкової, якщо ДПС виявить, що людина отримувала додаткові доходи, які не задекларувала і не сплатила з них податків. А якщо сума несплачених податків вважається значною, великою чи особливо великою настає кримінальна відповідальність за ст. 212 КК України (суми податку, які перевищують 4 026 000 грн.). Проте, якщо механізм виявлення доходів фізичних осіб податковою наразі не дуже дієвий, то найбільш реальну загрозу для волонтерів несе фінансовий моніторинг банків, на рахунки яких надходять кошти. Так, банк може визнати підозрілими операції по рахунку та заблокувати рахунок клієнта, якщо помітить надходження нетипово великих сум коштів або ж велику кількість платежів на рахунок.
Адвокат Дмитро Ігнатов
Відповідальність чоловіків, які незаконно виїхали за кордон.
Нещодавно у медіа просторі з’явилася заява міністра внутрішніх справ Ігоря Клименко, в якій він «анонсував» впровадження покарання для чоловіків призовного віку, які незаконно виїхали з України від час дії воєнного стану. Він, зокрема, зазначив, що «таких осіб чекає покарання після повернення: буде закон». І додав, що «це буде спільна
ініціатива парламенту та уряду».
Ця тема вже кілька разів підіймалася в новинах, але жодних законодавчих ініціатив так і не було впроваджено. При цьому, Міністр не конкретизує, у який спосіб та яке саме покарання чекає таких чоловіків після повернення.
Наразі існує адміністративна відповідальність за незаконний перетин кордону, яка закріплена у ст. 204-1 КУпАП. Зокрема, вона передбачає наступне:
Перетинання або спроба перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або з використанням підробленого документа чи таких, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади – тягнуть за собою накладення штрафу від двохсот (3400 грн.) до п’ятисот (8500 грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або адміністративний арешт на строк до п’ятнадцяти діб, з конфіскацією знарядь і засобів вчинення правопорушення.
Ті самі дії, вчинені групою осіб або особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з порушень, передбачених частиною першою цієї статті, – тягнуть за собою накладення штрафу від п’ятисот (8500 грн.) до восьмисот (13600 грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або адміністративний арешт на строк від десяти до п’ятнадцяти діб, з конфіскацією знарядь і засобів вчинення правопорушення.
Чинність цієї статті не поширюється на випадки повернення в Україну без встановлених документів громадян України, які стали жертвами злочинів, пов’язаних з торгівлею людьми, а також на випадки прибуття в Україну іноземців чи осіб без громадянства з наміром отримати притулок чи бути визнаними в Україні біженцями або особами, які потребують додаткового захисту, якщо вони звернулися із заявою про надання притулку чи заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, відповідно до Закону України “Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту” .
Як бачимо, з 24.02.22 ця норма не зазнала жодних змін.
Як слідує із останньої судової практики до відповідальності за таке правопорушення прятгають осіб, які намагалися чи перетинали кордон з Румунію, Молдовою, Польщею. Іноді це виявляється прикордонниками під час повернення
чоловіків з-за кордону через державні пункту пропуску громадян.
Однак, жодного випадку притягнення до відповідальності чоловіків, які перетнули кордон з РФ через АР Крим, автором не виявлено. Більше того, самі чоловіки, які перетинали кордон у такий спосіб і поверталися в Україну свідчили, що жодним чином державої не переслідувалися і до відповідальності не притягалися.
Особи, які перетнули або спробували перетнути кордон з підробними документами несуть кримінальну відповідальність за ст. 358 КК України. І таких випадків доволі багато.
Згідно ст.9 Закону України Про Державний кордон України перетинання державного кордону України здійснюється на шляхах сполучення через державний кордон з додержанням встановленого порядку. Залізничне, автомобільне, морське, річкове, поромне, повітряне та пішохідне сполучення через державний кордон України здійснюється в пунктах пропуску, що встановлюються Кабінетом Міністрів України відповідно до законодавства і міжнародних договорів України, а також поза пунктами пропуску через державний кордон України у випадках, визначених законодавством.
Пункт пропуску через державний кордон України – це спеціально виділена територія на залізничних та автомобільних станціях, у морських і річкових портах, аеропортах (аеродромах) з комплексом будівель, споруд і технічних засобів, де здійснюються прикордонний, митний та інші види контролю і пропуск через державний
кордон осіб, транспортних засобів, вантажів та іншого майна.
Згідно п. 6 ч.1 ст.8 Закону України Про правовий режим воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан, військове командування разом із військовими адміністраціями (у разі їх утворення) можуть самостійно або із залученням органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати в межах тимчасових обмежень конституційних прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, передбачених указом Президента України про введення воєнного стану, такі заходи правового режиму воєнного стану, як встановлювати у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, особливий режим в`їзду і виїзду, обмежувати свободу пересування громадян, іноземців та осіб без громадянства, а також рух транспортних засобів.
Тобто, на думку Міністра, особи, які перетнули кордон поза пунктами пропуску, мають нести якусь окрему відповідальність.
Однак, особу не може бути притягнуто до відповідальності за вчинення дій, які на момент їх вчинення не вважалися порушенням відповідно до законодавства. Таким чином, особа, яка незаконно перетнула кордон може нести тільки відповідальність, визначену ст. 204-1 КУпАП на момент вчинення такого правопорушення.
В Україні закон не має зворотної сили. Новий закон не може застосовуватися до подій, які сталися до його прийняття. Це означає, що новий закон, який змінює правові наслідки подій, зазвичай застосовується тільки до подій, які відбуваються після його прийняття (Стаття 58 Конституції – Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення).
Таким чином, якщо закон був змінений або новий закон був прийнятий, він не буде поширюватися на події, що відбулися до його прийняття. Цей принцип допомагає забезпечити справедливість і передбачуваність у правовій системі.
Тому в розрізі положень Конституції Україні анонсована Міністром окрема відповідальність для таких чоловіків зовсім не вкладається в чинне законодавство і принципи дії закону в часі.
Адвокат Дмитро Ігнатов
Оформлення допомоги при народженні дитини за кордоном.
Громадяни України, які народили за кордоном, мають право на отримання матеріальної допомоги по народженню дитини від України.
Заяву про призначення допомоги можна завантажити за посиланням https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0145-23#Text
У заяві обов’язково вказується номер банківського рахунку, відкритого на ім’я матері дитини. Наразі не вимагається відкриття спеціального рахунку, це може бути звичайна картка для виплат, в тому числі, відкрита онлайн, без особистого відвідування банку.
Заяву разом із копією свідоцтва про народження дитини, виданого іноземною державою, треба надіслати поштою до органу соціального захисту населення районної ради за місцем реєстрації проживання одного з батьків.
Свідоцтво про народження дитини, видане іноземною державою, повинно бути легалізовано та перекладено на українську мову. В залежності від країни перебування може вимагатися консульська легалізація, апостиль або жодної легалізації (якщо останнє передбачено двосторонніми договорами між Україною та країною перебування).
Допомога при народженні дитини призначається за умови, що звернення не пізніше ніж 12 календарних місяців після народження дитини
На сьогодні розмір допомоги при народженні дитини становить 41280 грн. Допомога виплачується одноразово в сумі 10320 гривень, решта виплачується протягом наступних 36 місяців рівними частинами по 860 грн на місяць.
Допомога жителям підтоплених внаслідок підриву Каховської ГЕС територій.
Підтвердження права власності на нерухомість.
16.06.2023 року розпорядженням Кабінету Міністрів України затверджено рішення про виділення коштів з резервного фонду державного бюджету Миколаївській та Херсонській областям для надання матеріальної грошової допомоги населенню, постраждалому внаслідок підриву Каховської ГЕС.
Виплати складають 5 тисяч гривень на одну особу всім постраждалим.
Окрім того, громадяни можуть розраховувати на фінансову допомогу від ООН в розмірі 6600 грн на особу.
Вказану допомогу можна буде отримати одноразово.
У тому ж засіданні уряду було ухвалене рішення стосовно виділення коштів на відбудову пошкодженого та зруйнованого житла на вищевказаних територіях. Компенсаційний механізм буде аналогічний програмі «єВідновлення».
Слід зазначити, що окремого порядку відшкодування збитків від повені законодавством не передбачено. Тому логічно застосовувати ЗУ “Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації”. Адже саме цим нормативно-праовим актом держава гарантує часткове відшуодування шкоди, завданої внаслідок збройної агресії РФ. Підрив дамби підпадає під взначення цього зкону. Крім того, про це заявляє сама влада.
Власник пошкодженої або зруйнованої нерухомості незаледно від місця свого перебування в річний термін може самостійно подати заяву через:
– “Дію”;
– Центр надання адміністративних послуг;
– Органи соцзахисту;
– Нотаріуса.
Спеціальна комісія на підставі поданих документів оглядає пошкоджене або зруйноване майно і робить оцінку завданих збитків.
Якщо ж це майно перебуає на тимчасово окупованій території, то важливо максимально зафіксуати на фото (відео) стан такого майна, детельний опис пошкоджень з метою доведення таких осбтавин для отримання компенсації. Варто також зареєструвати відповідну заяву з доданням копій правовстановлюючих документів на нерухмоість в органах Національної поліції з метою внесення такої інформації до відповідного реєстру.
Якщо ж правовстановлюючі документи втрачені, їх дублікати можна отримати через той орган чи особу, яка його видавала (посвідчувала). Якщо ж це неможливо зробити, то існує судовий порядок відновлення втрачених документів чи визнання права власності на нерухоме майно.
Якщо загублена інформація про прізвище нотаріуса, який посвідчував договір або видавав свідоцтво на право на спадщину, а копії документів відсутні, необхідну інформацію можна отримати за запитом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Така довідка може містити повні дані, за умови реєстрації після 2013 року, архівні дані з Реєстру прав на нерухоме майно, який функціонував до 2013 року, або дані про нерухоме майно взагалі можуть бути відсутні. У такому разі за отриманням інформації слід звернутися до архіву БТІ.
Якщо правовстановлюючим документом є рішення суду, у разі його втрати можна звернутися до того ж суду з заявою про повторну його видачу. У разі подачі позову про визнання права власності на підставі ст. 392 ЦК України, недоведеність, неможливості реалізації права на володіння, користування та/або розпорядження майном його власником (неможливість вчинення того чи іншого правочину або наявність інших перешкод у реалізації прав власника), або відсутність спору про право, є підставою для відмови у задоволенні позову.
Але технічний паспорт не є правовстановлюючим документом. Якщо він був втрачений чи пошкоджений, то можна замовити новий.
Оформлення паспортних документів за кордоном.
Оформити закордонний паспорт, знаходячись за кордоном, можливо або в Посольстві України у країні перебування, або у Паспортному сервісі ДП «Документ».
Наразі Паспортні сервіси відкрилися у низці країн: Польща (м. Варшава, м. Гданськ, м. Краків, м. Вроцлав), Німеччина (м. Берлін, м. Кельн), Іспанія (м. Мадрид, м. Валенсія), Чехія (м. Прага), Словаччина (м. Братислава) та Туреччина (м. Стамбул). Адреси можна подивитись за посиланням https://pasport.org.ua/centers .
Проте, якщо в Посольстві можна оформити лише закордонний паспорт, то у Паспортному сервісі доступні такі послуги:
- оформлення ID-картки чи закордонного паспорта (у тому числі замість втраченого або викраденого);
- обмін ID-картки чи закордонного паспорта (у зв’язку з закінченням строку дії, зміною інформації, непридатністю до використання);
- обмін паспорта зразка 1994 року на ID-картку (за бажанням чи у разі непридатності);
- одночасне оформлення закордонного паспорта та ID-картки;
- обмін посвідчення водія (в усіх центрах, окрім у м. Мадриді)
Так, запис на прийом щодо виготовлення закордонного паспорту у Посольствах ведеться виключно через електронну чергу, у яку, судячи по відгукам, записатися вкрай важко через велику кількість запитів. При цьому час очікування свого документа може сягати 3-6 місяців.
У той же час, окрім електронної черги у Паспортних сервісах можливо отримати послугу у порядку живої черги. Час очікування документів після оформлення 1-3 місяці.
Варто звернути увагу, що на відміну від Посольства сервіс ДП «Документ» бере додаткову плату за свої послуги, про що не вказано на офіційному сайті Паспортного сервісу. Тому, вартість краще заздалегідь дізнаватися за номерами колл-центру: +38 (044) 597-87-77, +38 (067) 447-02-92, +38 (050) 472-57-55 або на електронну пошту info@dpdok.com.ua
Окрім того, змінами у закон у зв’язку із воєнним станом, стало можливо пересилання закордонного паспорту, оформленого в Україні, до Посольства України або паспортного сервісу ДП «Документ» за кордоном, і навпаки.
Чи потрібно громадянам України ставати на консульський облік за кордоном?
Перш за все, консульський облік – це фіксація місця проживання громадянина України за кордоном шляхом внесення відповідних даних до інформаційної системи Міністерства закордонних справ України.
Консульський облік буває постійний, тимчасовий та облік усиновлених дітей.
Постійному обліку підлягають громадяни України, які постійно проживають за кордоном. Строк перебування на такому обліку необмежений.
Тимчасовий облік – це облік осіб, які знаходяться за кордоном більше 90 днів. Постановка на тимчасовий облік відбувається у добровільному порядку. Строк, протягом якого особи перебувають на обліку, становить 1 рік із можливістю продовження, але у будь-якому разі не більше 5 років.
Обов’язковому консульському обліку підлягають також усиновлені діти-громадяни України віком до 18 років, які тимчасово або постійно проживають за кордоном. Після 18 років така дитина знімається з консульського обліку.
Окрім того, на час воєнного стану обов’язковому консульському обліку підлягають:
- діти, які не досягли 16 років, які виїхали за межі України у супроводі одного з батьків без наявності згоди іншого з батьків або у супроводі баби, діда, сестри, брата, мачухи, вітчима або інших людей, уповноважених одним з батьків письмовою заявою, завіреною органом опіки та піклування;
- діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, які не досягли 18-річного віку та проживають або зараховані до закладів різних типів, які виїхали за кордон у супроводі законного представника або іншої уповноваженої ним особи;
- діти, які не досягли 18 років, влаштовані у сім’ї патронатних вихователів;
- діти до 18 років, передані під опіку, піклування, влаштовані у прийомні сім’ї чи дитячі будинки сімейного типу.
Основною метою обліку дітей є захист їх прав та інтересів, можливість уповноважених органів із захисту прав дитини проводити моніторинг умов перебування дітей за межами України.
- особи з інвалідністю, які виїхали за кордон;
- діти з інвалідністю віком до 18 років, що виїхали за кордон;
- діти, хворі на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня тощо;
- особи, які потребують постійного догляду.
Облік такої категорії осіб здійснюється для того, щоб громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років могли самостійно без осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю, осіб, які потребують постійного догляду виїхати за кордон для догляду за такими особами, на підставі довідки про перебування таких осіб на консульському обліку.
Перебування на консульському обліку забезпечує можливість отримання своєчасної допомоги від консула, зокрема, під час виникнення надзвичайної ситуації за кордоном; надає можливість брати участь у голосуванні на виборах в іноземних виборчих дільницях; а також дає право перебувати в Україні на автомобілі з іноземною реєстрацією до 60 днів на рік.
За постановку на консульський облік справляється консульський збір. Збір не сплачується за облік дітей віком до 16 років, усиновлених дітей та пред’явників дипломатичних або службових паспортів України.
Перетин кордону України з домашніми тваринами.
З початком війни чимало громадян України виїхали з України з домашніми тваринами. На той момент жодних документів на тварин не вимагалось.
Проте, наразі країни відновили вимоги для ввезення домашніх тварин.
За оновленими правилами, які поширюються на собак, кішок і тварин-компаньйонів, власникам тварини для виїзду з України потрібно:
- перш за все – ідентифікувати тварину за допомогою мікрочіпа (чіпування обов’язково необхідно провести до вакцинації від сказу);
- ветеринарний паспорт міжнародного зразку (номерний) або сертифікат про стан здоров’я, який відповідає зразку, встановленому законодавством ЄС;
- вакцинація від сказу;
- мати актуальний результат серологічного тесту (титри) для визначення антитіл до збудника сказу;
- комплексна вакцинація від вірусних хвороб та обробка від паразитів;
- ветеринарна довідка Форма 1 (видається державним ветеринарним лікарем не раніше, ніж за три дні до перетину кордону). Така довідка на кордоні обмінюється на європейську довідку про здоров’я, яка дійсна протягом 10 днів, для пересування Європою;
- тварина повинна бути у контейнері для перевезення тварин.
З огляду на те, що правила ввезення тварин на територію країн ЄС різняться, треба перевіряти вимоги в кожному окремому випадку залежно від країни, в яку ви прямуєте.
При поверненні в Україну діють спрощені правила ввозу тварин. Так, при в’їзді в Україну необхідно мати такі документи:
- ветеринарний паспорт європейського зразка або сертифікат про стан здоров’я тварини;
- довідку про діючу вакцинацію від сказу;
- документ про чіпування тварини.
Якщо таких документів у вас немає, то отримати їх можна в країнах-членах ЄС.
Зверніть увагу, що перетин кордону з твариною можливий лише в тих пропускних пунктах, де здійснюється ветеринарний контроль.
Як отримати паспорт України за наявності лише паспорта радянського зразка?
Серед осіб похилого віку, евакуйованих із зон бойових дій, зустрічаються ті, хто є нашими громадянами, але досі не отримували паспорт громадянина України, а мають лише документ радянського зразка. Звісно, вони мають наразі проблеми з отриманням соціальної допомоги.
Тож як діяти у цьому разі, роз’яснили у Державній міграційній службі.
• Оскільки кожен випадок індивідуальний, особі варто звернутися до територіального підрозділу ДМС із наявними документами. Їй буде надано консультації та роз’яснення щодо подальших дій.
• Якщо відомості про постійне проживання на території України станом на 24.08.1991 і проживання станом на 13.11.1991 не підтверджуються, особа може звернутися до суду для встановлення зазначених фактів і надалі пройти процедуру реєстрації особи громадянином України.
• Якщо в особи наявний паспорт і реєстрація місця проживання підтверджується станом на зазначені вище дати, то особа може звертатися до територіального підрозділу ДМС для оформлення паспорта громадянина України.
Важливо! Якщо особа є недієздатною, її інтереси обов’язково повинен представляти законний представник. Відповідно до законодавства, це може бути один із батьків, опікунів, піклувальників.
Довідка переселенця тепер доступна в Дії
Збільшився перелік послуг, які можна оформити онлайн – через комп’ютер або смартфон. Тепер у Дії можна оформити довідку внутрішньо переміщеної особи. Послуга доступна громадянам, які виїхали з Чернігівської, Сумської, Харківської, Херсонської, Миколаївської, Запорізької, Донецької, Луганської, Житомирської, Одеської,
Волинської, Дніпропетровської, Київської області, а також міста Києва.
Для подання заявки через застосунок Дія необхідно:
– оновити застосунок Дія.
– через розділ Послуги направити заявку на отримання статусу ВПО. Вказати Ваших дітей, які перебувають разом із Вами. Батьки можуть отримати статус ВПО для своєї дитини, якщо свідоцтво про народження відображається в застосунку.
– зазначити Ваше місце перебування та підтвердити геолокацію.
– зазначити картку єПідтримка для зарахування допомоги (виплати надходять виключно на картку єПідтримка, тож якщо у Вас немає такої картки, її можна швидко оформити онлайн у застосунку Вашого банку)
– перевірити дані заяви та натиснути «Надіслати»
Фінансова допомога від держави становить 2000 грн щомісяця для дорослого та 3000 грн для дитини.
Після оброблення заяви довідка ВПО з’явиться у застосунку в переліку документів.
Для можливості подати документи онлайн має відображатися РНОКПП (ідентифікаційний код) та один із паспортів: у формі ID-картки або закордонний біометричний паспорт. Для формування довідки потрібні дані саме з біометричних документів, тож якщо такої інформації немає, заяву доведеться подавати офлайн.
Для подання заявки офлайн (через виконкоми сільських/селищних/міських рад, центри надання адмінпослуг або органи соціального забезпечення населення) необхідно надати:
– заяву про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи;
– паспорт громадянина України;
– якщо прописка не вказана в паспорті, варто надати інший документ на
підтвердження. (військовий квиток, трудова книжка, інші документи, які підтвердять
факт проживання на відповідній території).
– свідоцтво про народження дитини (при подачі заяви батьками на дитину)
Нові правила складання іспитів для отримання посвідчення водія
В Україні майже рік працюють нові правила отримання посвідчення водія: кандидати у водії спочатку проходять теоретичний курс в автошколі і складають іспит, а вже після цього переходять до практичної частини навчання.
До кінця цього року планується запровадження ще низки змін для забезпечення максимально прозорих умов складання іспитів у сервісних центрах МВС. Зміни стосуються технічних умов у класах для складання теоретичних іспитів та автомобілів для складання практичних іспитів.
Такі зміни в рамках пілотного проекту вже впроваджені у Одеській, Львівській, Київській, Вінницькій та Київській областях, а з 03 серпня 2023 року – запрацюють ще у чотирьох областях. Відтепер у Сумській, Рівненській, Житомирській та Кіровоградській областях.
Нововведення, зокрема, полягають у наступному:
1. Запис на складання іспиту відбувається онлайн
2. Класи для здачі теоретичного екзамену облаштовані камерами з записом звуку, без «сліпих зон», з ідентифікацією особи за FACE ID.
3. Камери в авто розташовані таким чином, щоб знімати руки та ноги кандидата у водії та екзаменатора. Камери автоматично відвантажують відео на сервер, що не допускає впливу екзаменатора.
4. Моніторинг відео здійснюється на трьох рівнях: територіальному, регіональному і загальнодержавному.
5. Оскаржити кінцеву оцінку майбутньому водієві можна протягом 30 днів – саме стільки зберігатиметься відеозапис.
6. Що стосується практичного іспиту – планується частково оновити парк автомобілів: він складатиметься в основному з Renault та Hyundai віком до 5 років
Одна з найреволюційніших змін, яку планується впровадити, полягає в тому, що проходити теоретичну підготовку українці зможуть не лише в автошколах, а й із репетитором чи самостійно.
Виплати ВПО: що зміниться з 01 серпня 2023 року?
Кабінет Міністрів постановою від 11 липня 2023 року №709 вніс зміни до порядку призначення виплат на проживання для внутрішньо переміщених осіб.
З 01 серпня 2023 року виплати для внутрішньо переміщених осіб будуть призначатися лише на 6 місяців. При цьому, ті, кому допомогу призначили до 01 серпня 2023 року, отримуватимуть її до 31 січня 2024 року.
Так, термін отримання виплат може бути продовжений ще на 6 місяців для наступних вразливих категорій громадян:
1. Для тих, у кого середньомісячний сукупний дохід на одного члена сім’ї не перевищує 8372 грн.
2. У кого у складі сім’ї є працездатні особи, які:
– доглядають за дітьми віком до 6 років;
– мають на утриманні 3 і більше дітей віком до 18 років
– є особами з інвалідністю;
– доглядають за особами з інвалідністю I групи, дітьми з інвалідністю, людьми з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, людьми, які досягли 80-річного віку
3. У складі сім’ї є непрацююча працездатна особа, яка протягом перших 6 місяців отримання виплат ВПО сприяла своїй економічній самостійності (тобто, стала на облік у центр зайнятості як безробітна, зареєструвалася як ФОП тощо) та середньомісячний дохід яких не перевищує 6279 грн.
4. Пенсіонери, пенсія яких не перевищує 6279 грн
Скасують виплати українцям, які виїхали за кордон і перебувають там без поважних причин (таких як лікування, оздоровлення тощо) більше 30 днів підряд, та тим, хто повернувся на місце свого постійного проживання в Україні.
З 1 вересня 2023 року оформлені ВПО можуть втратити право на отримання виплат, якщо в період з 11 липня 2023 вони:
– придбали транспортний засіб, з року випуску якого минуло менш як п’ять років (за деякими виключеннями, встановленими Постановою)
– здійснили купівлю нерухомого майна на суму більше 100 тис. грн.
– мають на депозитному банківському рахунку кошти у загальній сумі, що перевищує 100 тис. грн.
– здійснили операції з купівлі іноземної валюти на суму більше 100 тис. грн
– мають у власності житло, що розташоване на територіях, не включених до переліку
територій, де ведуться бойові (або щодо яких визначено дату завершення бойових дій або тимчасової окупації)
Зміни до Податкового Кодексу з 1 серпня 2023.
26 липня 2023 року підписано Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану» (законопроект №8401).
Закон загалом стосується скасування пільг у сфері оподаткування, які були введені на початку війни для підтримки українського бізнесу.
Отже, чого чекати:
1️. Скасування ставки єдиного податку 2%.
Платник 2% єдиного податку має право подати заяву про відмову від застосування 2% ЄП та вказати, на яку систему оподаткування він бажає перейти. За відсутності такої заяви, платник автоматично переводитиметься на систему, на якій перебував до обрання ставки 2% ЄП.
Суб`єкти господарювання, які з дня державної реєстрації (новостворені) обрали 2% ЄП, автоматично вважатимуться платниками єдиного податку третьої групи зі ставкою 5%.
Для тих суб`єктів, у кого реєстрація платником ПДВ була призупинена – автоматичне відновлення прав і обов`язків платника ПДВ.
Можливість платникам, які в 2023 році перейшли з 2% ЄП на загальну систему, перейти повторно в 2023 році на спрощену систему за шляхом подання заяви. При цьому, в разі подання заяви до 01 вересня 2023 року, такий платник вважатиметься платником ЄП з 01 серпня 2023 року.
2️. Часткове скасування заборони проведення податкових перевірок для підакцизних товарів (алкоголь, тютюн, паливо), грального бізнесу та фінансових послуг.
3️. Відновлення притягнення до відповідальності за порушення у сфері використання касових апаратів (РРО).
З 1 січня 2022 року більшість підприємців була зобов’язана працювати з РРО, якщо мають валютну виручку, чи POS-термінал/інтернет еквайринг. Проте на початку війни уряд дав послаблення. Тепер Закон скасує таке послаблення і з 1 серпня за невидачу чека підприємці повинні будуть сплатити штраф в розмірі 100–150% від суми товару, придбаного без видачі чека.
При цьому, звільняються від відповідальності за порушення в сфері використання РРО ті платники, що провадять діяльність (окрім торгівлі підакцизними товарами). Перелік таких територій за посиланням: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1668-22#top .
4️. Законом також передбачено:
– Податковий борг, який виник за період 01.04.2022 по 31.07.2023 не враховується під час визначення можливості платника податків надалі перебувати на спрощеній системі;
– Можливість добровільної сплати єдиного податку і ЄСВ для платників на 1 та 2 групі на територіях можливих та активних бойових дій.
Ще одна категорія осіб може претендувати на отримання субсидії
Право на отримання субсидій мають пенсіонери, багатодітні та сім’ї, що мають дитину з
інвалідністю, учасники війни, ВПО та інші громадяни з низьким рівнем доходу. Отримувати
допомогу на оплату комунальних послуг можуть тепер і сімʼї, де не менше 1 року проживають
троє або більше прийомних дітей.
Середньомісячний дохід сімʼї з прийомними дітьми за останні шість місяців в розрахунку
на одну людину не повинен перевищувати 3 760 гривень на місяць.
Субсидія надається на такі послуги:
– оплату житла в межах норм, передбачених законодавством (21 кв. м. загальної площі
житла на кожного члена сімʼї, який постійно проживає в житловому приміщенні), та додатково
10,5 кв. м. на сімʼю);
– користування комунальними послугами (газо-, електропостачання та інші послуги) та
вартість скрапленого балонного газу для побутових потреб;
– купівлю дров для опалення (за відсутності у будинку системи центрального опалення).
При призначенні житлової субсидії до складу прийомної сімʼї включають дітей, які не
зареєстровані, але фактично мешкають у будинку чи квартирі. На них розраховують також
соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування. При
цьому якщо діти мають доходи, то до сукупного доходу домогосподарства для призначення
субсидії такі доходи не враховуються.
Щоб отримати житлову субсидію, один із батьків-вихователів прийомної сімʼї повинен
особисто звернутися до органу ПФУ за місцем проживання.
А з червня 2023 року у українців з’явилась можливість подавати заяви на субсидії за
спрощеною процедурою. Голові сім’ї можна подати заяву через сайт Пенсійного фонду або
через Дію. Після цього органи ПФУ самостійно зберуть усю інформацію про заявника та
ухвалять рішення про призначення субсидії.
Перевірити стан субсидії можна на сайті Єдиного державного реєстру отримувачів
субсидій Міністерства соціальної політики https://subsidii.ioc.gov.ua/
Коли громадянину можна залишити попередній закордонний паспорт при отриманні нового?
Отримання громадянами України нового паспорту для виїзду за кордон передбачає анулювання та вилучення попереднього. Проте, є випадки, коли старий паспорт можна залишити.
При оформленні нового закордонного паспорту можна залишити старий паспорт собі, якщо у ньому наявна діюча віза, вільних сторінок для штампів та віз не залишилося, а до закінчення строку дії такого паспорту залишилось більше, ніж півроку.
У разі, якщо у паспорті проставлена діюча віза, відсутні вільні сторінки для віз та штампів, а строк дії такого паспорту менше, ніж півроку, то такий паспорт анулюється (шляхом проставлення двох отворів у машинозчитувальній зоні) та може не вилучатися за заявою громадянина.
Паспорт визнається недійсним, вилучається, анулюється та знищується також у разі:
— закінчення строку дії закордонного паспорта;
— зміни інформації, внесеної до паспорту.
У зазначених випадках за письмовою заявою заявника анульований паспорт для виїзду за кордон як виняток може бути залишений громадянину, якщо:
— в ньому наявна діюча віза або відмітка про тимчасове проживання в іншій державі;
— якщо такий паспорт є підставою для отримання або продовження дозвільних документів на проживання в іншій державі.
З огляду на це, важливо при поданні заяви на оформлення нового паспорта:
— одразу повідомити представника органу міграційної служби (паспортного центру, консульства), який приймає звернення, про намір залишити старий закордонний паспорт після оформлення нового;
— подати відповідну заяву (бланк надається на місці) та аргументувати необхідність (наприклад, показати у паспорті дійсну візу до іншої країни).
Зверніть увагу, що наявність штампів про перетин кордону, наявність фото своєї малолітньої дитини не є обов’язковою підставою для залишення попереднього закордонного паспорта.
Окрім того, згідно положень діючого законодавства кожен громадянин України може мати одночасно не більше двох паспортів для виїзду за кордон.
Кому потрібне та як отримати посвідчення на повернення в Україну?
Посвідчення особи на повернення в Україну (його ще називають «білий паспорт») є документом, що посвідчує особу, підтверджує громадянство України та дає право на в’їзд в Україну.
Оформлюється та видається таке посвідчення дипломатичними установами України за кордоном.
Коли оформлюється та видається посвідчення:
– втрата або викрадення під час перебування особи за кордоном документа, що посвідчує особу, підтверджує громадянство України та/або дає право на виїзд з України і в’їзд в Україну. У цьому разі громадянин України повинен звернутися до поліції за фактом втрати/викрадення документа та отримати відповідну довідку від них;
– закінчення строку дії документа, що посвідчує особу, підтверджує громадянство України та дає право на виїзд з України і в’їзд в Україну;
– недійсність (з будь-яких причин) документа, який посвідчує особу, підтверджує громадянство України та дає право на виїзд з України і в’їзд в Україну, є недійсним з інших причин;
– відсутність документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України та/або дають право на виїзд з України і в’їзд в Україну (наприклад, у новонароджених, яким не оформлювалося українське свідоцтво про народження).
Громадяни, які виїхали за кордон після 24 лютого 2022 року за внутрішнім українським паспортом (діти – за українським свідоцтвом про народження), можуть повертатися в Україну на підставі цього документа. Оформлювати білий паспорт їм не потрібно.
Білий паспорт оформлюється у консульстві позачергово у прийомні дні та видається протягом одного дня (але не більш як п’яти робочих днів). У разі необхідності надсилання письмового запиту строк оформлення може бути продовжено до моменту отримання відповіді, але не більш як 30 днів.
Посвідчення дійсне для повернення в Україну протягом 30 днів.
При оформленні посвідчення на повернення в Україну громадяни України на час воєнного стану звільнені від сплати консульського збору.
Оформлювати посвідчення на повернення в Україну можна й дистанційно – для громадян України, які опинилися в РФ без документів. Це надасть їм можливість виїхати через Естонію, Латвію, Литву, Грузію.
Органи Державної міграційної служби України оформлюють посвідчення в Україні за зверненням третіх осіб: одного з батьків або іншого законного представника дитини до 18 років; одного з подружжя; повнолітньої дитини; рідного брата/сестри.
Посвідчення можуть оформити й на підставі офіційного звернення Мінреінтеграції. Термін дії такого посвідчення – 3 місяці.
Вихід на пенсію у 2023 році.
В Україні кожен рік до 2028 року зростає вимога до страхового стажу для виходу на пенсію. Тобто, збільшується мінімальна величина стажу, який дозволяє вийти на пенсію людині в 60 років.
У 2023 році, щоб вийти на пенсію у 60 років необхідно мати 30 років підтвердженого страхового стажу. Шестидесятирічні громадяни, які мають у 2023 році менший стаж роботи, зможуть стати пенсіонерами лише у 63 чи 65 років.
Отже, у 2023 році на пенсію за віком зможуть вийти:
– Громадяни 60 років, якщо у них буде стаж не менше 30 років.
– Громадяни 63 років, які мають не менше 20 років стажу.
– Громадяни 65 років зі стажем не менше 15 років
Ті ж, кому наступного року виповнюється 65 років і вони не мають хоча б 15-річного стажу роботи, на пенсію розраховувати взагалі не можуть. Після досягнення 65 років вони зможуть лише отримувати соціальну допомогу від держави.
Поступовий перехід до нових вимог страхового стажу планується завершити 2028 року. Тоді, щоб вийти на пенсію у 60 років, треба буде мати щонайменше 35 років стажу; у 63 роки – від 25 до 35 років стажу; у 65 років – від 15 до 25 років стажу.
Розмір трудового стажу для можливості виходу на пенсію у 60 років:
2023 року — від 30 років стажу,
2024 року — від 31 року стажу,
2025 року — від 32 років стажу,
2026 року — від 33 років стажу,
2027 року — від 34 років стажу,
2028 року — від 35 років стажу.
Розмір трудового стажу для можливості виходу на пенсію у 63 роки:
2023 року — від 20 до 30 років стажу,
2024 року — від 21 до 31 року стажу,
2025 року — від 22 до 32 років стажу,
2026 року — від 23 до 33 років стажу,
2027 року — від 24 до 34 років стажу,
2028 року — від 25 до 35 років стажу.
Розмір трудового стажу для можливості виходу на пенсію у 65 років:
2023 року — від 15 до 20 років стажу,
2024 року — від 15 до 21 року стажу,
2025 року — від 15 до 22 років стажу,
2026 року — від 15 до 23 років стажу,
2027 року — від 15 до 24 років стажу,
2028 року — від 15 до 25 років стажу.
Якщо для виходу на пенсію бракує стажу, то є можливість «докупити стаж». Це означає, що громадянин може укласти договір на добровільну сплату внесків та сплачувати страхові внески у сумі не менше 1474 грн/міс (станом на 2023 рік), щоб компенсувати стаж, що не вистачає, і тим самим «придбати» право на пенсію.
Відмова від виплат ВПО
Згідно положень Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам зобов’язані надати заяву про відмову від вказаних виплат громадяни України, які:
– повернулися до покинутого місця проживання,
– виїхали за кордон на тимчасове або постійне проживання,
– перебувають за кордоном протягом 30 днів поспіль чи 60 днів сукупно за останні шість місяців отримання виплат ВПО.
Нарахування та виплата допомоги ВПО припиняється починаючи з місяця, що настає за місяцем, в якому стало відомо про вищевказані обставини.
Громадяни, які виїхали за кордон, можуть відмовитись від виплати допомоги дистанційно
одним із наступних способів:
оформити заяву-відмову електронним листом, який направити на електронну пошту органу соцзахисту, у якому особа зареєстрована.
У листі про відмову від виплат допомоги ВПО та інших соцвиплат потрібно вказати наступну інформацію:
– назва органу соцзахисту, де перебуває на обліку особа;
– ПІБ отримувача допомоги;
– адреса, за якою громадянин зареєстрований, або яка задекларована як місце проживання/перебування;
– номер телефону;
– адреса електронної пошти особи, яка оформлює відмову;
– вказати вид допомоги, від якої відмовляєтесь (в даному випадку, «допомога на проживання ВПО»).
відмовитись від виплат через веб версію або мобільний застосунок «Дія».
Для можливості дистанційної подачі заяви необхідна наявність у громадянина кваліфікованого електронного підпису або мобільного застосунку Дія із відображенням у ньому ідентифікаційного коду особи.
Електронні адреси установ, яким потрібно надіслати лист можна знайти на сайтах районних держадміністрацій, виконкомів міських або районних рад.
Яка державна допомога надається дітям з числа внутрішньо переміщених осіб?
Згідно Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам – розмір грошової допомоги на дитину з числа ВПО становить 3000 грн. на місяць.
Окрім грошової допомоги, дітям, зареєстрованим як ВПО, надається також державна цільова підтримка шляхом:
повної оплати навчання для отримання освіти (професійної, професійно-технічної, фахової передвищої, вищої) – у разі зарахування на місця державного (регіонального) замовлення відповідно до правил прийому та з урахуванням квот, встановлених законодавством;
надання пільгових довгострокових кредитів для здобуття освіти (професійної, професійно-технічної, фахової передвищої, вищої) – у разі зарахування на навчання згідно з угодами, укладеними між вищим навчальним закладом та фізичною /юридичною особою, відповідно до умов прийому;
надання соціальної стипендії для студентів у закладах фахової передвищої освіти державної форми власності, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти, а у закладах вищої освіти державної форми власності – за денною формою здобуття освіти. Розмір стипендії складає 890 гривень на місяць.
безоплатного забезпечення підручниками – за рахунок бібліотечного фонду відповідного закладу освіти;
безоплатного доступу до мережі Інтернет, систем баз даних у державних та комунальних закладах освіти;
безоплатного проживання в учнівських або студентських гуртожитках – для осіб, які навчаються на денній формі навчання;
забезпечення безкоштовним харчуванням навчальними закладами незалежно від підпорядкування, типу і форми власності для для дітей грудного віку та дітям раннього віку числа ВПО; для дітей з числа ВПО, які навчаються у загальноосвітніх навчальних закладах; для дітей, з числа ВПО, які здобувають професійну (професійно-технічну) освіту.
Варто зазначити, що проживання осіб у гуртожитках забезпечується відповідним навчальним закладом за рахунок та в межах видатків, передбачених на зазначені цілі кошторисом таких закладів.
Для отримання державної цільової підтримки необхідно звернутися до відповідного закладу освіти із заявою у довільній формі, вказавши види цільової підтримки, на які претендує особа, а також надати довідку ВПО.
Державна цільова підтримка таких осіб здійснюється до закінчення ними навчальних закладів, але не довше, ніж до досягнення ними 23 років.
Виплати військовим, які перебувають на лікуванні
Якщо офіцер, сержант, рядовий чи особа старшинського складу має захворювання та перебуває на лікуванні у зв’язку з відповідним висновком ВЛК, вона отримує грошове забезпечення за останньою штатною посадою, котру займала. Це може тривати до 4 місяців. Винятки – конкретні ситуації, де передбачено можливість перебувати на лікуванні понад цей період. Коли йдеться про обчислення грошового забезпечення, то сюди входить усе, окрім морського забезпечення і винагород. Це значить, що йдеться про оклад за військове звання, надбавку за вислугу років, посадовий оклад та щомісячні види грошового забезпечення.
Як відбувається продовження лікування?
Якщо 4 місяці безперервного лікування минули, грошове забезпечення виплачується далі за 2 умов:
– подальше перебування у відпустці для лікування передбачене нормами чинних нормативно-правових актів;
– є відповідне рішення командира з’єднання чи керівника органу військового управління вищого рівня, підставою для якого став висновок ВЛК.
У такому разі, продовжуючи лікування, військовий і далі отримуватиме відповідне грошове забезпечення.
Коли виплачується додаткова винагорода?
Якщо військовий лікується у зв’язку з пораненням, яке він отримав, захищаючи Батьківщину, то йому виплачується додаткова винагорода в сумі 100 тисяч гривень. Якщо військовий має травму, контузію чи каліцтво з цієї причини, то, аби отримати згадану суму, йому навіть не обов’язково безперервно перебувати на стаціонарному лікуванні. Коли військовий перебуватиме на лікуванні з цих причин повторно, під час кожного такого перебування він має отримувати винагороду в 100 тисяч гривень. Це стосується лікування не лише в українських, а й в закордонних медичних установах.
Підстава для видання наказу про виплату такої винагороди – довідка про обставини травми, яку видає командир ВЧ. Коли керівники ВЛК закладів охорони здоров’я Міноборони надають військовому рекомендацію щодо потреби у відпустці за станом здоров’я, одночасно надаються і медичні висновки, у яких міститься інформація про ступінь важкості поранення та виплати винагороди у розмірі 100 тисяч гривень на час відпустки, передбаченої для лікування.
Якщо військовослужбовці перебувають тривалий час на лікуванні, то допускається їх зарахування у розпорядження командирів. Щодо грошового забезпечення військовим (окрім строковиків) у таких випадках, то воно виплачується у відповідності до займаних посад, однак це може тривати не більше 2 місяців. Стосовно продовження строків виплати, це можливо лише за наказом Міністра оборони.
Юрист Діана Тернова
Зміна місця проживання онлайн
Тепер можна змінити місце проживання онлайн у застосунку Дія.
Статус особи у відповідному реєстрі реєстрі змінюється автоматично, що дозволяє економити час і кошти. Особи, які реєструються у власному житлі або житлі одноосібного власника, місце проживання буде змінюватися автоматично.
Своє місце проживання у застосунку Дія може будь-яка особа, яка досягла 14 років. Адже саме з такого віку особа має право обирати місце свого проживання самостійно (ст. 29 ЦК України). Зміна місця проживання дитини здійснюється за згодою іншого з батьків. Серед умов також є: наявність податкового номеру та ID-картки або закордонного паспорту у Дії.
Власники паспортів-книжечок можуть скористатися відповідним сервісом на порталі Дія.
Щоб задекларувати місце проживання в житлі іншого співвласника, потрібна згода всіх співвласників такого майна.
Ще кілька умов:
– житло не може перебувати в іпотеці
– у власника житла (якщо воно належить іншій особі) має бути веріфікований податковий номер в Дії
– право власності на нього має бути внесено до Реєстру нерухомості з 2013 року.
Але змінити адресу в зоні бойових дій або на тимчасово окупованій території не можна. Для цього необхідно отримати довідку ВПО і вказати там актуальну адресу.
Перелік недоступних територій визначений наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.22 № 309. Але застосунок Дія при натисканні на посилання на перелік таких територій переносить на нечинний наказ.
Для отримання такої послуги необхідно:
– авторизуватися в застосунку
– обрати Послуги — Зміна місця проживання
– вказати, чиє місце проживання бажаєте змінити — своє чи дитини
– перевірити інформацію про поточне місце проживання
– вибрати адресу, за якою бажаєте задекларувати нове місце проживання
– зазначити свої контактні дані
– перевірити заяву та сплатити адміністративний збір.
Після цього заява надійде в роботу. А сам заявник отримає сповіщення про результат у застосунку.
Наразі сервіс доступний для жінок, дітей та чоловіків непризовного віку. Однак, на даний час спеціалісти Мінцифри спільно з Міноборони працюють над відновленням послуги зміни місця проживання і для чоловіків призовного віку.
Послугу розроблено Мінцифри спільно з Міністерством юстиції України, МВС України та Державною міграційною службою України за підтримки Програма EGAP, що впроваджується Фонд Східна Європа за підтримки Швейцарії.
Компенсація за зруйноване житло: нові деталі, цікаві факти, корисні поради
Прямий ефір з Ольгою Оніщук на тему «Компенсація за зруйноване житло: нові деталі, цікаві факти, корисні поради» на платформі “Поверни своє”.
Це волонтерська платформа для тих, хто втратив своє житло внаслідок військової агресії росії.
Переглянути ефір можна за посиланням https://www.facebook.com/watch/live/?ref=watch_permalink&v=1429962980898089
Не знайшли відповідь на своє питання?
Відправте своє питання юристу, скориставшись цією онлайн формою. Будь ласка, зверніть увагу, що Ваше питання буде опрацьоване та опубліковане на даному сайті, якщо воно є загально соціально значимим для інших мешканців Херсонської громади.