Як отримати статус УБД?

Воїнам ЗСУ і їх родинам

Для отримання статусу учасника бойових дій, що дає право на отримання такої пенсії, необхідно виконати певні процедурні моменти і подати визначені законом документи та інформацію.

Порядок отримання статусу УБД визначений постановою КМУ від 20.08.2014 № 413. Також існує Алгорит отримання такого посвідчення і міститься він за цим посиланням:

https://www.mil.gov.ua/content/pdf/ALHORYTM_nadannya_statusu_UBD.pdf

Якщо коротко, то процедура наступна:

Командир війської частини має звернутися до відповідної комісії щоо вирішення питання надання статусу учасника бойових дій.

Військовослужбовеь має право зробити те саме, якщо цього не зробив командри.
Питання щодо надання статусу має бути розглянуто впродовж місяця.

Документи, необхідні, щоб отримати статус УБД наступні:

  • доповідна записка командира військової частини, в якій вказується: псевдонім особи, годинні та просторові показники виконання ним поставленого завдання,
  • витяг з наказу про залучення особи до виконання бойових завдань,
  • витяги з документів, що стосуються поставлених завдань, зазначених у доповідній записці,
  • в разі потреби – документ, що підтверджує зв’язок поранення (контузії, каліцтва) з безпосереднім виконанням завдань, виданий відповідною військово-лікарською комісією.

Примітка:

Відповідно до ЗУ № 1058 страховий стаж – період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов’язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.

Пенсія учасника бойових дій є достроковою пенсією за віком, тому її розмір визначається, як і розмір пенсії за віком за звийчайними правилами відповідно до ст. 27, 28 Закону 1058 індивідуально для кожної особи, як добуток заробітної плати, визначеної відповідно до статей 40, 41, і коефіцієнта страхового стажу, визначеного відповідно до статті 25 зазначеного Закону.

Мінімальний розмір пенсії за віком за наявності страхового стажу у чоловіків -35 років, а у жінок – 30 років встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (з 01 січня 2023 року — 2093 грн).

За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 Закону 1058, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком. Наявний в особи понаднормовий страховий стаж не може бути обмежений.

До розміру призначеної пенсії, в залежності від статусу кожного пенсіонера, встановлюються надбавки, підвищення, доплати, пенсії за особливі заслуги перед Україною.

Зокрема, ветеранам війни до яких належать учасники бойових дій, встановлюються підвищення до пенсії згідно Закону 3551 у розмірі 25% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Розмір підвищення до пенсії учасникам бойових дій з 01 СІЧНЯ 2023 року становить 506,75 грн (2093*25%).

Доплати за статус учасника бойових дій встановлюються до будь-якого виду пенсії, також такий статус можуть мати і «військові», і цивільні пенсіонери.

Право на доплату до пенсії відповідно до Закону України від № 1767 мають громадяни, нагороджені, зокрема, орденами. Розмір доплат за цим Законом, в залежності від заслуг особи, становить від 20 до 40% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (від 418 грн до 837 грн).

Також до такого виду пенсії встановлюється цільова грошова допомога на прожиття у розмірі 40 грн, яка передбачена Законом України від 16 березня 2004 року № 1603-IV «Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни».

Мінімальна пенсійна виплата учасникам бойових дій з 01 січня 2022 року становить 4395,3 грн (2027*210%), оскільки постановою Кабінету Міністрів України від 28 липня 2010 року № 656 «Про встановлення щомісячної державної адресної допомоги до пенсії інвалідам війни та учасникам бойових дій» передбачено, що учасникам бойових дій у разі, коли їх щомісячний розмір пенсійних виплат (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає 210% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, таким особам виплачується щомісячна державна адресна допомога до пенсії (дотація) у сумі, що не вистачає до зазначених розмірів.

Учасникам бойових дій, які визнані особами з інвалідністю внаслідок виконання обов’язків військової служби та мають статус осіб з інвалідністю внаслідок війни, мінімальна пенсійна виплата становить у відсотках від прожиткового мінімуму осіб, які втратили працездатність:

  • І група — 650% (з 01.01.2023 — 13 604,50 грн (2093 х 650%);
  • ІІ група — 525% (з 01.01.2023 — 10 988,25 грн (2093 х 525%);
  • ІІІ група — 360% (з 01.01.2023 — 7 534,80 грн (2093 х 360%).

Разом з тим, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, передбачених законом, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
З 01 січня 2023 року прожитковий мінімум становить 2093 грн, відповідно максимальний розмір пенсійної виплати — 20 093 грн

Ще консультації