У кого можуть вилучити авто для потреб армії

Різне

Під час мобілізації громадяни зобов’язані надавати будівлі, споруди, транспортні засоби та інше своє майно Збройним силам України та іншим військовим формуванням із подальшим відшкодуванням вартості. Це правило, по суті, існує в нинішньому законі про мобілізацію, який передбачає можливість мобілізації транспортних засобів підприємств, організацій і громадян.

Які зміни відбудуться з 2025 року?

Вилучати авто на потреби ЗСУ можуть у тих українських громадян, які мають більше одного транспортного засобу. Перед цим мають провести оцінку ринкової вартості автомобіля, і забиратимуть той, який більше підходить для оборонних потреб. Якщо в громадянина лише одна автівка, вилучити її не можуть.

В новій редакції закону зауважили, що транспорт не вилучатимуть, якщо він «є єдиним джерелом забезпечення існування людини».

Однак, якщо є більш ніж один транспортний засіб, якщо вони можуть потенційно бути пристосовані до виконання завдань сектору безпеки і оборони, то вони можуть бути вилучені. Це вантажні автомобілі, які підходять для перевезення боєприпасів, особового складу, про спеціальну техніку, що може працювати в умовах бездоріжжя.

Мобілізувати транспортний засіб можуть представники ТЦК та СП, СБУ чи ГУР на підставі рішень місцевих державних адміністрацій та відповідно до Мобілізаційного плану України.

Вилучений транспортний засіб заборонено відправляти в інший регіон або за межі України. Тобто, якщо авто вилучили у Харківській області, його не можна відправляти у Полтавську область – і навпаки.

Відправлення таких транспортних засобів під час загальної мобілізації до суміжних областей дозволяється після повідомлення ТЦК про місце перебування транспортних засобів на строк не більше одного місяця.

Повернення вилученого транспортного засобу власнику відбувається протягом 30 днів після оголошення демобілізації. Порядок компенсації збитків, заподіяних транспортним засобам, має визначити Кабінет Міністрів.

За новою редакцією закону також передбачено положення щодо покарання тих, хто ухиляється від мобілізації. Проте, немає норми про виилучення т/з в ухилянтів. Їх можуть лише обмежити у праві керування.

Не підлягають вилученню транспортні засоби, якщо водійство є джерелом доходу для людини, якщо людина має інвалідність I чи II групи чи має дитину з такою інвалідністю.

Ще консультації