Чи підлягають оподаткуванню донати, зібрані фізичними особами на потреби ЗСУ?

Благодійникам і волонтерам

За загальним правилом, так, підлягають. Адже згідно податкового законодавства для держави немає різниці між донатами та будь-якими іншими доходами, які фізична особа nотримує на свій особистий картковий рахунок. Тобто, такі донати підлягають декларуванню як отриманий дохід та оподаткуванню за ставкою 18% податку на доходи фізичних осіб та 1,5% військового збору.
Згідно змін, внесених у Податковий Кодекс України, від сплати податків звільняються фізичні особи, які зареєструвалися в Реєстрі волонтерів антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації. Для цього фізичній особі необхідно подати відповідну заяву до Державної податкової служби офлайн – у будь-якому територіальному відділі податкової, або онлайн – за допомогою електронного кабінету платника податків. У заяві необхідно вказати номер банківського рахунку, на який планується збирати кошти. У подальшому виключення донатів з податкових зобов’язань поширюється лише на надходження на вказаний у заяві рахунок. Якщо фізична особа зареєструвалася у Реєстрі волонтерів до 01 січня 2023 року, сума благодійної допомоги, отриманої нею на особистий рахунок у період з 24 лютого 2022 року не включаються до його загального місячного (річного) оподатковуваного доходу. Звільняються від сплати податків також особи, на користь яких надійшли кошти благодійників/ волонтерів, а саме:
учасники бойових дій – військовослужбовці та працівники силових структур, передбачених Податковим Кодексом, які захищають (захищали) незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, беруть (брали) безпосередню участь в АТО або у відсічі збройної агресії та забезпеченні національної безпеки, усуненні загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності у період дії воєнного, надзвичайного стану
в Україні, які перебували безпосередньо в районах здійснення АТО, заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації та у період здійснення зазначених заходів;
працівники підприємств, установ, організацій, які залучаються (залучалися) та беруть (брали) безпосередню участь в АТО або у відсічі збройної агресії та забезпеченні національної безпеки, усуненні загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності у період дії воєнного, надзвичайного стану в Україні, які перебували безпосередньо в районах здійснення АТО, заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації та у період здійснення зазначених заходів;  члени сімей таких учасників бойових дій, які зазнали поранення, контузії чи іншого ушкодження здоров’я, загинули, померли внаслідок поранення, контузії чи каліцтва фізичні особи, які мешкають (мешкали) на території населених пунктів, в яких проводяться (проводилися) АТО/ бойові дії, та/або які вимушено покинули місце проживання у зв’язку з проведенням АТО/ бойових дій у таких населених пунктах;                                                  фізичні особи, які мешкали на території Автономної Республіки Крим та вимушено покинули місце проживання у зв’язку з тимчасовою окупацією території України.

Не дивлячись на те, що зареєстрованим волонтерам не треба сплачувати податки, їм все ж таки потрібно раз на рік подавати до ДПС декларацію про доходи. Крім того, необхідно вести облік доходів і витрат, а також підтверджувати їх первинними документами фінансової звітності.

Так само, особам, на користь яких надійшли кошти благодійників/ волонтерів, також необхідно відзвітувати до податкової про отриману допомогу. За відсутності реєстрації у Реєстрі волонтерів особа, яка отримувала донати на свій особистий рахунок, може отримати штраф від податкової, якщо ДПС виявить, що людина отримувала додаткові доходи, які не задекларувала і не сплатила з них податків. А якщо сума несплачених податків вважається значною, великою чи особливо великою настає кримінальна відповідальність за ст. 212 КК України (суми податку, які перевищують 4 026 000 грн.). Проте, якщо механізм виявлення доходів фізичних осіб податковою наразі не дуже дієвий, то найбільш реальну загрозу для волонтерів несе фінансовий моніторинг банків, на рахунки яких надходять кошти. Так, банк може визнати підозрілими операції по рахунку та заблокувати рахунок клієнта, якщо помітить надходження нетипово великих сум коштів або ж велику кількість платежів на рахунок.

Адвокат Дмитро Ігнатов

Ще консультації