Коли треба мати водійське посвідчення міжнародного зразка?

Тим, хто за кордоном, або має намір виїхати

З міжнародними правилами існує два види водійських посвідчень – національні та міжнародні. Разом з тим, у країнах ЄС діють різні умови та вимоги щодо використання на їхній території водійського посвідчення українського зразка. З українським посвідченням нового зразка (пластикова картка з продубльованими на латиниці відомостями про водія) можна керувати транспортними засобами у країнах ЄС і в тих країнах, які є учасники Віденської конвенції.

ЄС підтримує розширене визнання водійських документів у країнах-членах ЄС для українських біженців. Зокрема, біженці по факту можуть користуватися й водійським посвідченням «старого» зразка.

Дозволяється: 

  1. Користуватись українським посвідченням водія без необхідності його обміну протягом всього періоду перебування під захистом.
  2. Користуватися посвідченнями водія старого зразка, які не мають терміну дії чи видані у вигляді книжечки в 90-х роках минулого століття і тепер не потрібно додатково мати їхній завірений переклад і міжнародне посвідчення водія. Але треба мати документ для підтвердження особи.
  3. Користуватись українським посвідченням водія навіть у разі закінчення терміну його дії.
  4. Отримати без складання іспитів тимчасове (на період перебування під захистом) посвідчення водія зразка ЄС у разі втрати чи крадіжки українського посвідчення водія.

Проте, в більшості країн Європи неможливий прокат автомобілів без водійського посвідчення міжнародного зразка. У деяких країнах співробітники прокатних фірм можуть попросити завірений переклад посвідчення на мову відповідної країни, вимагати інформацію про стаж керування, а також цікавитися іншими персональними даними.

Як отримати міжнародне водійське посвідчення?

Міжнародне посвідчення водія видається територіальними сервісними центрами МВС терміном на три роки, але не більше строку дії національного посвідчення водія. Їх можна замовити і за кордоном у відповідних центрах, які у свою чергу видають такі посвідчення на підставі веріфікованних даних з Єдиної бази МВС.

Для отримання посвідчення треба подати такі документи:

– національне посвідчення (копія та оригінал);

– паспорт громадянина України;

– паспорт громадянина України для виїзду за кордон;

– квитанцію про оплату адміністративних послуг;

–  фотокартку (3,5х4,5 см на матовому папері).

Підстави для відмови у видачі водійського посвідчення наступні:

– встановлення факту підробки національного посвідчення водія;

– закінчення строку дії національного посвідчення водія на дату отримання МВП;

– позбавлення права на керування транспортним засобом або тимчасове   обмеження в такому праві;

–  невідповідність поданих персональних даних заявника.

Видача міжнародного посвідчення водія відбувається безкоштовно, термін виконання – до 5 робочих днів.

У разі винекнення непорозумінь (у разі відмови) необхідно звернутися з листом на адресу відповідного сервісного центру МВС в Україні, надіславши на його електронну пошту підтверджуючі документи, засвідчені власним підписом (скан копії чи засвідчені ЕЦП).

Наводимо приклад такого звернення:

Сервісний центр МВС

ТСЦ 5154

Tsc5154@ods.gov.ua

ПІБ

ЗАЯВА

Перебуваючи за кордоном, мною було подано запит до сервісного центру надання адміністративних послуг у м. Братислава щодо заміни водійського посвідчення на пластикову картку міжнародного зразка. Мною були сплачені кошти за надання таких послуг і виконані усі необхідні формальності щодо отримання зазначених документів.

Однак, сервісний центр повідомив про неможливість видачі посвідчення водія через наявність у базі даних позначки про “утримання” такого посвідчення, наче воно перебуває на зберіганні або в Управлінні патрульної поліції або сервісного центру в м. Одеса. Але в дійсності моє водійське посвідчення старого зразка фактично перебуває у мене. Після позбавлення мене права керування у 2015 році це водійске посівдчення було мені повернуто. Але з невідомих причин у базі даних МВС залишається позначка “на зберіганні”.

У зв’язку з цим, з врахуванням зазначених обставин, прошу здійснити веріфікацію аткуальних даних щодо наявності і видачі мені водійського посвідчення з метою подальної заміни його на пластикове водійське посвідчення міжнародного зразка за межами України.

Відповідь прошу надати на електронну адресу, з якої направлено цей лист.

Додаток:

Копія паспорту;

Копія водійського посвідчення.

Ще консультації