Волонтерів звільнять від мобілізації?

Благодійникам і волонтерам

10 листопада 2023 року у Верховній Раді України зареєстровано проект Закону №10251 про внесення змін до статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» щодо сприяння волонтерській діяльності, яким пропонується звільнити волонтерів від мобілізації.

 З пояснювальної записки до законпроєкту слідує таке:

«… волонтерською діяльністю, як правило, займаються і ті громадяни, які за віком та формально за станом є військовозобов’язаними, але з різних причин реально не можуть служити у військових підрозділах та виконувати бойові та інші завдання. При цьому багато з них їздять у зону бойових дій, куди завозять допомогу і Захисникам, і цивільним громадянам, які постраждали від військових дій. Але цій діяльності нерідко заважають не дуже мудрі дії з боку представників ТЦК та СП. Під «атаки» з боку «військоматних» потрапляють, на жаль, і волонтери, які насправді суттєво допомагають державі/владі у вирішенні важливих завдань, які, на жаль, не можуть вирішуватися найчастіше через брак бюджетних коштів».

Розробник проекту пропонує внести зміни до статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»:

Призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягатимуть громадяни України військовозобов’язаного віку та стану, які працюють (не менш як на 0,75 ставки) або займаються підприємницькою діяльністю (і не мають податкових заборгованостей) та офіційно займаються волонтерською діяльністю (входять до Реєстру волонтерів, мають посвідчення волонтера затвердженого зразку) і мають підтверджуючі документи, що у поточному або попередньому місяці здійснювали волонтерську діяльність.

Посвідчення волонтера – це документ встановленого зразка, який видається з метою підтвердження факту набуття ними статусу волонтера та надає їм право займатися волонтерською діяльністю.

 Видавати посвідчення волонтера можуть:  

  • органи державної влади; 
  • органи місцевого самоврядування (сільська, селищна, міська рада); 
  • громадські об’єднання; 
  • благодійні організації; 
  • державні та комунальні підприємства, установи організації; 
  • штаби місцевого ТРО, ЗСУ; 
  • інші неприбуткові організації, які залучили волонтера до своєї діяльності.

 Законом України «Про волонтерську діяльність» не передбачено обов’язковості для організацій та установ видавати посвідчення волонтерам, яких залучають до своєї діяльності 

Ще консультації