Чи законні перевірки автомобіля поліцейськими без вашої згоди?

Різне

За Правилами дорожнього руху (п. 2.4 «в») на вимогу працівника поліції водій повинен зупинитися, а також дати можливість оглянути транспортний засіб відповідно до законодавства за наявності на те законних підстав

Закон України «Про Національну поліцію» встановлює таку форму огляду як «поверхнева перевірка», якій піддаються транспортні засоби.

Поверхнева перевірка – це візуальний огляд транспортного засобу/речей/багажнику особи, яка не підозрюється у вчиненні адміністративного чи кримінального правопорушення, що здійснюється у передбачених Законом випадках:

  1. Якщо існує достатньо підстав вважати, що в транспортному засобі знаходиться правопорушник або особа, свобода якої обмежується в незаконний спосіб;
  2. Якщо існує достатньо підстав вважати, що в транспортному засобі знаходиться річ, обіг якої заборонено чи обмежено або яка становить загрозу життю чи здоров’ю такої особи або інших осіб;
  3.  Якщо існує достатньо підстав вважати, що річ або транспортний засіб є знаряддям вчинення правопорушення та/або знаходиться в тому місці, де може бути скоєно кримінальне правопорушення, для запобігання якого необхідно провести поверхневу перевірку.

Тобто, поліцейський має право вимагати відкрити багажник та/або двері салону авто.

Але перед проведенням поверхневої перевірки обгрунтовує необхідность її здійснення. При цьому, водій має самостійно показати поліцейському вміст транспортного засобу, поліцейський лише спостерігає за діями водія та речами. Поліцейський не може сам відчинити багажник чи торкатись речей у салоні авто.

Законом не передбачена необхідність наявності свідків при проведенні поверхневого огляду, проте для попередження зловживань поліцейськими не зайвим буде залучення в якості свідків Ваших пасажирів або фіксація відеозаписом.

За результатом поверхневої перевірки жодного акту чи протоколу не складається, тому порушення Ваших прав буде складно довести, якщо не зафіксувати дії поліцейського належним чином.

Особистий огляд (огляд речей) відрізняється від поверхневої перевірки тим, що для проведення такого заходу потрібні такі підстави:

1. Особа вчинила / вчиняє адміністративне правопорушення;

2. Особа має характерні ознаки того, що вона вчинила правопорушення;

3. Третя особа вказала, що конкретна особа вчинила правопорушення;

4. Наявне орієнтування на особу, яка вчинила правопорушення

Про особистий огляд, огляд речей складають протокол або про це робиться відповідний запис у протоколі про адміністративне правопорушення.

 Обов’язково уточнюйте у поліцейського, що саме він має намір провести – поверхневу перевірку чи огляд, оскільки працівник поліції зобов’язаний повідомити водія щодо підстав їх проведення, а також ознайомити водія з його правами при здійсненні цих дій.

Ще консультації