Контроль прикордонної служби

Тим, хто за кордоном, або має намір виїхати

Державна прикордонна служба не уповноважена контролювати строк перебування громадян за кордоном, а також притягати до відповідальності за перевищення такого строку

Законодавство не надає право Державній прикордоній службі України щодо здійснення контролю за строком перебування громадян України за кордоном та притягнення їх до відповідальності за його перевищення.

Державна прикордонна служба України як правоохоронний орган спеціального призначення під час реалізації визначених завдань діє виключно на підставі закону за принципом закріпленим у ч. 2 ст. 19 Конституції: «можна все, що прямо передбачено законом і у відповідний спосіб»

За неповернення в Україну не передбачена відповідальність особи, яка здійснила виїзд за кордон для супроводу особи з інвалідністю, дитини з інвалідністю чи особи, яка потребує постійного догляду. Хоча законодавством можуть бути встановлені такі строки.

Адміністрація Держприкордонслужби не формує державну політку з питань виїзду за кордон громадян України в умовах дії на території України правового режиму воєнного стану і її листи не вважаються нормамми права, а носять виключно інформаційний характер.

Хоч і листи не породжують норм права, однак, саме на підставі таких листів на практиці регулюється порядок надання дозволу на виїзд за кордон, про що свідчать дані Реєстру судових рішень. Наприклад, в 2022 році такі питання регулювалися листом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 17.03.2022 року №23-6855/0/6-22-Вих «Щодо порядку організації виїзду за кордон на період дії правового режиму воєнного стану».

Згідно з вимогами Закону України «Про прикордонний контроль» рішення про надання дозволу на перетинання державного кордону на виїзд з України (відмову у перетинанні державного кордону) приймається безпосередньо в пункті пропуску відповідно до вимог законодавства, що регламентує порядок виїзду за кордон громадян України в умовах дії на території України правового режиму воєнного стану та після вивчення документів, що підтверджують наявність (відсутність) підстав для надання такого дозволу.

Ще консультації