Зміни в порядку виїзду за кордон для чоловіків в липні

Різне

З 17 липня порядок виїзду за кордон чоловіків віком від 18 до 60 років зміниться. Відтепер прикордонники будуть вимагати від такої категорії громадян не тільки закордонний паспорт і документи, що надабть підставу для виїзду, а й військово-обліковий документ (паперовий чи електронний).

Відповідне оголошення було опубліковано ДПСУ на офіційній сторінці ФБ. Обґрунтування таких змін пояснюється закінченням строку на поновлення облікових даних військовозобов’язаних, що спливає 16 липня 2024 року. Натомість, жодних законних підстав для зміни такого порядку досі немає. Та й ДПСУ не посилається на жодний нормативно-правовий документ. Адже Порядок виїзду за кордон, що врегульований постановою КМУ № 57, змін в цьому контексті не зазнавав.

Нагадаємо, що ДПСУ так само на сторінці в ФБ нещодавно надавало роз’яснення, в кого будуть перевірятися військово-облікові документи при виїзді за кордон. Тоді також не було посилання на будь-які нормативно-правові чи розпорядчі акти.

Наразі, за інформацією ДПСУ до 17 липня не вимагаються військово-облікові документи (ВОД) у такої категорії громадян:

– осіб з інвалідністю;

– ті які супроводжують осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю;

– водії, що здійснюють перевезення медичних
вантажів та гуманітарної допомоги, здійснюють міжнародні перевезення вантажів та пасажирів;

– визначені особи за окремими посадами та державної служби;

– працівники підприємств залізничного транспорту і які відносяться до морської та авіаційної галузі та ін.

Натомість, ВОД вимагається від:

– визнаних відповідно до висновку військово-лікарської комісії непридатними до військової служби за станом здоровʼя;

– на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років;

– які самостійно виховують дитину;

– які мають дитину (дітей) віком до 18 років і чоловіка (дружину), який (яка) проходить військову службу за одним із видів військової
служби;

– заброньованих на період мобілізації та на воєннии час

Слід також зазначити, що відповідно до п. 17 постанови КМУ від 16.05.24 № 560 керівники органів охорони державного кордону відмовляють в перетині державного кордону чоловікам віком від 18 до 60 років за відсутності ВОД у паперовій чи електронній формі. Таке положення застосовується у разі набрання чинності Указом Президента оголошення (продовження) мобілізації. Отже, такий порядок існував ще з 18.05.24, але почав вибірково застосовуватися ДПСУ на їх власний розсуд.

Нагадаєм, що строк продовження загальної мобілізації продовжено Указом Президента з 14 травня на 90 діб, тобто до 11 серпня 2024 року.

Ще консультації