Компенсація витрат на тимчасове розміщення та споживання комунальних послуг (програма «Прихисток»)

Тимчасово переміщеним особам

З початком 2025 року в Україні набрали чинності уточнення до механізмів державної підтримки внутрішньо переміщених осіб (ВПО), які викладені в новій редакції Постанови Кабінету Міністрів України № 1544 від 31 грудня 2024 року. Основною метою змін є вдосконалення програми «Прихисток», яка залишається важливим інструментом допомоги громадянам, що постраждали від війни.

Що змінюється в програмі «Прихисток»?

Програма «Прихисток» залишається діючою, але основні положення описані у новій редакції порядку компенсації витрат за тимчасове розміщення внутрішньо переміщених осіб ( далі — ВПО). Найважливі зміни стосуються наступного:

  1. Виплата компенсацій через Пенсійний фонд: відтепер виплата компенсацій за комунальні послуги та тимчасове проживання ВПО здійснюється через Пенсійний фонд України. 

Для того, щоб механізм працював без перебоїв, Пенсійний фонд має провести перевірки даних отримувачів компенсації, а також налаштувати відповідні технічні можливості для автоматизації процесу. Окрім цього, місцеві адміністрації повинні активно інформувати громадян про нові правила, що забезпечить прозорість і доступність компенсаційних механізмів.

До 10 січня 2025 року Міністерство розвитку громад та територій України мали подати до Пенсійного фонду списки осіб, які отримуватимуть компенсацію за січень 2025 року. Крім того, Мінсоцполітики повинно забезпечити супровід цих процесів на всіх етапах. Протягом першого кварталу 2025 року також відбудеться перевірка наданих даних та уточнення механізмів виплати компенсацій. 

Чи потрібно знову подавати документи тим, хто вже отримує компенсацію по «Прихистку»?

Ні, виплата компенсації з січня 2025 року продовжується автоматично для тих, хто вже отримує її та включений до списків, переданих Мінінфраструктури до Пенсійного фонду. Однак Пенсійний фонд буде проводити перевірку кожні шість місяців, починаючи з 1 липня 2025 року. Якщо виплату не буде продовжено автоматично, особа моє  подати заяву повторно. 

Важливо! Сума компенсації розраховується органами Пенсійного фонду України щомісяця і становить 450 гривень за кожну людину в місяць.

  1. Застосування цифрових сервісів: Ті громадяни, які тимчасово розмістили ВПО, повинні подати відповідні заявки для отримання компенсації через веб-портал або мобільний додаток Пенсійного фонду. Це прискорює розгляд заяв та забезпечує прозоріші процеси.
  2. Терміни виплат та умови продовження:
  • Компенсація надається на період до шести місяців з подальшим автоматичним продовженням після перевірок Пенсійним фондом.
  • Якщо ВПО й надалі користуються житлом, компенсація нараховується відповідно до основних умов послуги.

Важливо! Ця постанова стосується всіх внутрішньо переміщених осіб (ВПО), незалежно від дати їх переміщення. Вона визначає механізм компенсації витрат за тимчасове розміщення ВПО та містить критерії, за якими особи можуть отримувати допомогу.

Компенсація надається за безоплатне розміщення ВПО, які:

  • перемістились з територій, де ведуться (велися) бойові дії або які тимчасово окуповані, та не мають власного житла на безпечній території загальною площею більше 13,65 кв. метра на кожну особу із складу домогосподарства;
  • мають знищене або пошкоджене (до ступеня непридатного для проживання) житло (про це має бути внесено інформацію до Реєстру пошкодженого та знищеного житла, або наявний акт обстеження комісією).

Отже, постанова охоплює не лише осіб, які перемістилися після 24.02.2022, а й тих, хто перемістився (повторно перемістився) з 2014 року, або має житло, знищене внаслідок військової агресії. 

Хто може розраховувати на компенсацію?

Із січня 2025 року компенсація витрат стосуватиметься двох основних категорій:

  1. Громадян, які тимчасово прихистили ВПО у своїх оселях. Власники житла отримають відшкодування витрат, пов’язаних з безкоштовним розміщенням переселенців. Це включає витрати на комунальні послуги, водопостачання, опалення тощо.
  2. Органів влади та підприємств, які надають тимчасовий притулок для переселенців. Це можуть бути будівлі державної, комунальної чи приватної власності, що використовуються для розміщення внутрішньо переміщених осіб.

Важливо для тих, хто звертається вперше:

Подати встановлені форми заяви та повідомлення  на компенсацію можна з 1 березня 2025 року. Для цього власник житла (або його представник) звертається одночасно з уповноваженим представником сім’ї ВПО та подає зазначені вище документи. 

Звернутися можна у такі способи: 

  • особисто до сервісних центрів Пенсійного Фонду. Подаються заява, повідомлення в паперовій формі та пред’являються оригінали підтвердних документів 
  • дистанційно — через Портал Електронних послуг ПФУ або мобільний застосунок ПФУ (для цього потрібен кваліфікований електронний підпис). Подаються заява, повідомлення в електронній формі та додаються електронні копії (фотокопії або сканкопії) документів, що підтверджують інформацію викладену в заяві та повідомленні.

Компенсація по програмі “Прихисток” призначається на шість місяців. Після закінчення першого шестимісячного періоду Пенсійний фонд автоматично перевірятиме право на продовження виплат.

Чи можна отримати компенсацію починаючи із січня 2025 року? Незважаючи на те, що подати документи для оформлення компенсації можна буде лише з 1 березня 2025 року, сама компенсація нараховуватиметься з початку року. Для цього під час звернення до органів ПФУ у березні 2025 р. у довідках про взяття на облік ВПО має бути зазначена адреса житлового приміщення тимчасового проживання, за якою призначається компенсація, а сама довідка видана не пізніше січня 2025 року.

У яких випадках компенсація не буде призначена або буде припинена:

  1. Якщо власник житла та ВПО, яким надається житло у користування, пов’язані родинними відносинами першого ступеня споріднення (батьки, чоловік або дружина, діти, зокрема усиновлені);
  2. Якщо ВПО протягом 3-х місяців до звернення придбано, отримано безоплатно або на пільгових умовах житло (кімнату в будинку, гуртожитку, квартиру чи будинок). Це стосується житла, отриманого через органи соціального захисту чи благодійні організації, зокрема за рахунок міжнародної грошової допомоги. Виняток становить житло, розташоване на територіях, де ведуться або велися бойові дії, або яке було зруйноване, якщо купівля була здійснена до дати включення до переліку територій активних бойових дій, можливих бойових дій або тимчасової окупації, або житла, яке зруйновано), іншого нерухомого майна.
  3. Якщо власник житла та ВПО подали заяву на отримання субсидії на оренду житла. Це взаємовиключні програми.
  4. Установлено факт перебування за кордоном ВПО більше ніж 30 календарних днів підряд на дату проведення перевірки права на отримання компенсації;
  5. ПФУ отримано від Нацсоцслужби інформацію про непроживання понад місяць ВПО, які безкоштовно розміщуються у житловому приміщенні, за адресою якого надається компенсація;
  6. У заяві або повідомленні надано недостовірну інформацію; 
  7. У ВПО є власне житло, розташоване на території, не включений до переліку територій, та його загальна площа більше ніж 13,65 кв. метра на кожну особу із складу домогосподарства. 

Як це змінить життя ВПО?

Ці зміни є важливим кроком до покращення умов для внутрішньо переміщених осіб. Процес отримання компенсації для ВПО стане більш зручним і організованим завдяки інтеграції з електронними сервісами, що дозволяє значно спростити подачу заявок на отримання допомоги.

Постанова №1544 дозволяє не тільки зняти фінансове навантаження з громадян, які тимчасово прихистили ВПО, а й сприяє кращій організації допомоги для тих, хто цього найбільше потребує. Важливо, що ці зміни допоможуть пришвидшити процес відшкодування витрат і спростять бюрократичні процедури для всіх учасників.

Джерело: «Донбас СОС»

Ще консультації