Статус «Дитина війни». Як отримати, які передбачені права

Допомога постраждалим від війни

Українські діти, які отримали поранення, були депортовані до рф, стали сиротами, зазнали фізичного, сексуального чи психологічного насильства, перебувають під захистом закону.  Відповідно ч. 6 ст. 30-1 Закону України «Про охорону дитинства» такі категорії дітей можуть отримати статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів. Ще такий статус називають «дитина війни».

Поняття «дитина війни» законодавстом України не передбачено. Під цим поняттям, що вживається в суспільстві розуміється, «дитина, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів».

 Отримати такий статус мають право діти, які:
–  отримали поранення, контузію, каліцтво;
– зазнали фізичного, сексуального насильства;
 – були викрадені або незаконно вивезені за межі України;
 – залучалися до участі у діях воєнізованих чи збройних формувань;
–  незаконно утримувалися, зокрема в полоні;
–  зазнали психологічного насильства.

Для отримання такого статусу необхідно звернутися до  органів опіки та піклування за зареєстрованим місцем проживання чи перебування дитини як ВПО або за місцем виявлення такої дитини місцевими органами влади.

 Суб’єкт звернення:
– законний представник дитини;
– родичі (бабуся, дідусь, прабабуся, прадід, тітка, дядько, повнолітні брат або сестра);
– вітчим, мачуха;
– представник органу опіки та піклування;
– сама дитина, яка досягла14-річного віку.

 Список документів для отримання статусу:
 – Заява про надання статусу.
– Згода на обробку персональних даних відповідно до Закону України «Про захист персональних даних».
 -Засвідчені копії документів, що додаються:
 1) свідоцтва про народження дитини або іншого документа, що посвідчує особу дитини;
 2) документа, що посвідчує особу заявника;
 3) документа, що підтверджує повноваження законного представника дитини (у разі коли дитина постійно проживає/перебуває у закладі охорони здоров’я, закладі освіти або іншому дитячому закладі, – документа, що підтверджує факт перебування дитини в такому закладі) або родинні стосунки між дитиною та заявником;
 4) довідки про взяття дитини на облік як внутрішньо переміщеної особи (у разі наявності);
 5) паспорта громадянина України, виготовленого у формі книжечки (у разі наявності);
 6) паспорта громадянина України або паспорта громадянина України для виїзду за кордон у формі е-паспорта або е-паспорта для виїзду за кордон (у разі наявності);
7) витягу з реєстру територіальної громади (у разі наявності).

–  Документи, які підтверджують обставини, необхідні для отримання даного статусу (медичні документи, матеріали кримінальних проваджень, висновки експертиз, документи, що підтверджують загибель особи внаслідок війни тощо).

Але, на жаль, на сьогодні не розроблено механізмів та переліку соціальних гарантій, виплат для дітей, які постраждали внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, оскільки ці відносини врегульовані несучасний Закон України «Про соціальний захист дітей війни» .

Фактично соціальна підтримка дітей із відповідним статусом обмежується безкоштовним харчуванням у дошкільних, загальноосвітніх і професійно-технічних навчальних закладах. Статус дітей може передбачати певні пільги на місцевому рівні за відповідними індивідуальними рішеннями органів місцевого самоврядування.

Ще консультації