Чи передбачена відповідальність за порушення комендантської години

Різне

Дія коменданської години регулюється Порядком здійснення заходів під час запровадження комендантської години та встановлення спеціального режиму світломаскування в окремих місцевостях, де введено воєнний стан, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 8 липня 2020 р. № 573.

Контроль за дотриманням комендантської години здійснюється відповідними патрулями.

Згідно з Порядком до такого патруля можуть входити: поліцейські Національної поліції та військовослужбовці Збройних Сил, військовослужбовці Національної гвардії та Держприкордонслужби.

Також до патрулювання можуть залучатися представники ДФТГ та ТРО, яким надано повноваження брати участь у запровадженні та здійсненні заходів правового режиму воєнного стану в разі його введення на всій території України або в окремих її місцевостях відповідно до пп. 10 п. 2 Положення про ДФТГ та п. 10 ч. 3 ст. 3 ЗУ «Про основи національного спротиву».

Повноваження патруля:

– затримувати і доставляти в органи або підрозділи Національної поліції осіб, які вчинили або вчиняють правопорушення;

– перевіряти документи та перепустки, а в разі їх відсутності – затримувати та доставляти в органи або підрозділи Національної поліції для встановлення особи; 

– вилучати предмети, які є знаряддям, засобом або предметом правопорушення, і передавати їх органам або підрозділам Національної поліції;

– проводити огляд речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, які ними перевозяться;

– тимчасово обмежувати або забороняти на вулицях та дорогах, окремих ділянках місцевості та в інших громадських місцях перебування або пересування осіб, рух транспортних засобів;

– застосовувати відповідно до законодавства заходи фізичного впливу, зброю і спеціальні засоби.

Такі заходи можуть здійснюватися з чітко визначених підстав, а не на розсуд патруля.

Якщо ж громадянин порушив заборону, що введена у зв’язку з дією воєнного стану, це є підставою для перевірки її документів уповноваженою особою. Але якщо особа пред’явила документи і не вчиняла ніякого правопорушення, патруль не має право її затримувати чи вчиняти інші дії примусу щодо неї.

На даний час законодавством не передбачено відповідальності за порушення комендантської години.

Часто трапляються випадки затримання порушників комендантської години, на яких безпідставно складають протокол за ст. 185 КУпАП. Ця норма передбачає відповідальність за злісну непокору законному розпорядженню або вимозі поліцейського або члена громадського формування з охорони громадського порядку при виконанні ним службових обов’язків.

Але у такої справ немає судової перспективи, і суди такі справи закривають, адже порушення комендантської години не підпадає під кваліфікацію ст. 185 КУпАП.

Оскільки сам по собі факт перебування в громадських місцях під час дії комендантської години без спеціальної перепустки чи посвідчення, не є злісною непокорою, тобто відмовою виконати законне розпорядження або вимогу працівника поліції чи іншої уповноваженої особи. А відповідно і не тягне за собою відповідальності по ст. 185 КУПАП.

Ще консультації