Як отримати статус особи з інвалідністю внаслідок війни

Допомога постраждалим від війни

Цивільні особи, які отримали поранення і через це МСЕК встановила їм статус інвалідності, наразі мають право пов’язати таку інвалідність із війною. Це такий самий статус, який дають військовим через отримання шкоди здоровʼю. Він передбачає більший соціальний захист для людей: пільги та більший розмір пенсії.

Покроково, що необхідно для отримання такого статусу.

Перш за все, зібрати у лікарні всі виписки, епікризи, копію висновку МСЕК про групу та причину інвалідності.

По-друге, написати заяву про злочин в поліцію та отримати витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.

У різних регіонах країни справи про поранення та смерть цивільних внаслідок війни розслідують або СБУ, або поліція. Тож, спершу дізнайтеся, який орган це робить у Вашому регіоні. Незалежно від того, де була написана заява, справу розглядає правоохоронний орган за місцем скоєння злочину.

Далі, в рамках відкритого кримінального провадження слід отримати висновок судово-медичної експертизи.

 Така експертиза призначається слідчим, який розслідує справу. Проте, насьогодні в Україні є затримки з призначенням та проведенням судово-медичної експертизи. Через велику завантаженість реальний строк проведення експертизи зазвичай займає 2-3 місяці.

Якщо слідчий не призначає СМЕ, зверніться до поліції з клопотанням про призначення експертизи. А якщо Ваше клопотання не розглянуте протягом 3 днів, звертайтеся зі скаргою в прокуратуру або до суду.

По-третє, у сервісному центрі МВС взяти довідку про несудимість

Якщо судимість все ж була, потрібно надати інформацію, за якими саме статтями Кримінального кодексу України вас засуджено, та про зняття або погашення судимості.

По-четверте, написати заяву у довільній формі до Міністерства ветеранів (01001, м. Київ,  пров .Музейний, 12). Додати копії паспорту, довідки РНОКПП, висновку СМЕ, довідки про несудимість. Чекати відповідь.

Документи розглядає і ухвалює рішення Міжвідомча комісія з питань встановлення факту отримання особами поранень чи інших ушкоджень здоров’я, одержаних від вибухових речовин, боєприпасів і військового озброєння на території проведення АТО, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, проведення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.

Комісія розглядає документи впродовж 30 календарних днів.

По-п’яте, після отримання рішення Комісії, в Управлінні соціального захисту отримати посвідчення людини з інвалідністю внаслідок війни.

Пільги, які отримує особа, маючи статус інвалідності внаслідок війни: 100% знижка на комунальні послуги; безоплатні обстеження та диспансеризація, протезування, санаторно-курортне лікування, оздоровлення; ремонт і позачергове забезпечення житлом; позачергове забезпечення продовольчими товарами; низка послуг, які надають місцеві органи.

Пенсія залежить від прожиткового мінімуму для людей, які втратили працездатність. Так, у 2023 році особи отримують:

І група –  650% від прожиткового мінімуму, що становить 13 604,5 грн;

ІІ група –525% від прожиткового мінімуму, що становить 10 988,5 грн;

ІІІ група – 360% від прожиткового мінімуму, що становить 7 534, грн.

Ще консультації