Супровід особи з інвалідністю за кордон — що потрібно знати

Тим, хто за кордоном, або має намір виїхати

16 квітня 2025

Джерело: «B2BConsult – Всеукраїнський онлайн сервіс консультацій з законодавства».

Під час дії воєнного стану та загальної мобілізації в Україні діє заборона на виїзд за кордон для чоловіків віком від 18 до 60 років. Водночас деякі підстави передбачені законом, дозволяють виїхати за межі країни. Зокрема такими є супровід особи з інвалідністю.

Які документи необхідно мати військовозобов’язаному чоловіку для супроводу особи з інвалідністю за кордон та які можуть бути нюанси, розповів юрист Андрій Топчій.

Особи, які мають одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи і супроводжують одного із таких батьків для виїзду за межі України, за наявності документів (їх нотаріально засвідчених копій), що підтверджують родинні зв’язки, інвалідність, а також документів, що підтверджують спільне проживання (їх задеклароване або зареєстроване місце проживання (перебування) збігається із задекларованим або зареєстрованим місцем проживання (перебування) їх батьків чи батьків дружини (чоловіка), або здійснення догляду за своїми батьками чи батьками дружини (чоловіка), що підтверджується актом встановлення факту здійснення догляду за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), або документів (посвідчення, довідки) про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд.

Акт встановлення факту здійснення догляду складається на підставі звернення особи з інвалідністю I чи II групи або особи, яка здійснює догляд, до районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу сільської, селищної, міської ради із заявою про здійснення особою такого догляду.

У випадку, якщо особа з інвалідністю I чи II групи є взятою на облік внутрішньо переміщеною особою, звернення із заявою про здійснення догляду подається за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи. На підставі такого звернення особи з інвалідністю I чи II групи або особи, яка здійснює догляд, районною, районною у мм. Києві та Севастополі держадміністрацією, виконавчим органом сільської, селищної, міської ради не пізніше ніж протягом п’яти робочих днів після надходження заяви складається акт встановлення факту здійснення догляду в довільній формі. Зазначений акт надсилається заявнику або видається особисто за його бажанням;

Для перетину кордону Вам необхідно мати:

– Пенсійне посвідчення батька про інвалідність

– Документ, що підтверджує Ваш родинний звязок (свідоцтво про народження)

– Акт про встановлення догляду, якщо у Вас нема спільного місця проживання або документи, що підтверджують спільне проживання, вони формуються у Дії.

– Військово-обліковий документ ( Ваш та батька, якщо він не досяг 60-річного віку).

Ще консультації