Чи треба звітувати про свої доходи українцям, які перебувають за кордоном

Тим, хто за кордоном, або має намір виїхати

Українці, які виїхали з України і перебувають за кордоном, мають подати податкову декларацію про свої іноземні доходи у 2023 році.

Хто належить до резидентів України?

Якщо фізична особа тривалий час знаходиться за кордоном та:

-має місце постійного проживання в Україні,  та/або має тісні особисті чи економічні зв’язки (центр життєвих інтересів) в Україні, та/абоє громадянином України

Будь-які доходи, отримані фізичними особами – резидентами України, мають бути оподатковані відповідно до правил п. 170.11 ПК України. Це правило застосовується незалежно від території отримання таких доходів – в Україні чи за її межами.

Фізичні особи — резиденти України, які отримували іноземні доходи у 2023 році, мають податкову декларацію про майновий стан і доходи до податкового органу за місцем своєї реєстрації до 01.0572024 (п.п. 49.18.4 ПК України).

Платник податків зобов’язаний зазначити дохід від дивідендів у рядку 10.4 декларації, зазначивши:
–  розмір та суму податку;

–  назву країни, з якої отримано іноземні доходи;

– валюту, в якій такі доходи нараховані.

Суми доходів зазначаються у гривні з копійками. Доходи, отримані в іноземній валюті, слід перерахувати в гривні за курсом НБУ, що діяв на момент отримання таких доходів (п. 164.4 ПК України).

Крім іноземних доходів фізичної особи, у декларації також вказуються і доходи з джерелом походження з України.

Декларація подається до контролюючого органу в один із таких способів на вибір платника податку:
– особисто платником податку або уповноваженою на це особою;
– надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;
– в електронній формі через особистий електронний кабінет на сайті податкової служби (потрібна наявність електронного ключа).

Для підтвердження права на зарахування податків та зборів, сплачених за межами України, фізичним особам-резидентам потрібно отримати довідку від державного органу країни, у якій вказується:
– сума сплаченого податку та збору;

– база оподаткування;

 – об’єкт оподаткування.

Після цього цю довідку необхідно легалізувати у закордонній дипломатичній установі України саме в цій країні, якщо немає виключень у законодавстві.

Якщо з країною, де проживає та працює фізична особа немає угоди про уникнення подвійного оподаткування, то в такому разі податки в Україні сплачуються повторно, а саме: податок на доходи фізичних осіб за ставною 18% та військовий збір за ставною 1,5%.

Штраф за несвоєчасне подання звітності – 340 грн.

Ще консультації