Як отримати відстрочку від мобілізації без проходження ВЛК

Різне | Тим, хто за кордоном, або має намір виїхати | Тимчасово переміщеним особам

Через різне тлумачення законодавства або внаслідок недосконалості та неузгодженості норм, що регулюють питання мобілізації та діяльності органів ТЦК та СП, виникають спірні моменти. А тому у разі винекнення спору такі прогалини усуваються в судовому порядку. Тобто у разі порушення прав громадянина у будь-якій галузі останній має право звернутися до суду з метою визнання і поновлення своїх прав, а також зобов’язання державнх органів та їх посадових осіб вчинити певні дії на відновлення цих прав.

Нещодавне рішення Запорізького окружного адміністративного суду по справі № 280/8404/23 внесло деяку ясність у ці правовідносини, хоча стала судова практика ще не сформувалася. За обставинами справи позивачу, який має право на відстрочку, було відмовлено у наданні підтверджуючих документів про відстрочку у зв’язку з його відмовою проходити ВЛК.

В цьому рішенні суд зазначив, що порушення військовозобов`язаними вимог правил військового обліку має наслідком настання відповідальності згідно із законом та не може бути підставою для відмови у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на яку позивач має право відповідно до закону.

Таким чином, не проходження позивачем військово-лікарської комісії для визначення ступеня придатності до військової служби, що визначена підставою для відмови позивачу не ґрунтується на вимогах законодавства та визнається судом протиправною.

Тому, оскільки суд встановив, що позивач має право на відстрочку від призову за мобілізацією на підставі абзацу 9 частини першої статті 23 Закону №3543-XII, суд вважає належним способом захисту порушених прав позивача буде зобов`язання відповідача надати позивачу на підставі абзацу 9 пункту 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.

За результатми розгляду справи суд вирішив визнати протиправним та скасувати рішення органу ТЦК та СП Міністерства оборони України, про відмову в надані на підставі абзацу 9 пункту 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

Зобов`язати відповідний орган ТЦК та СП Міністерства оборони України, надати на підставі абзацу 9 пункту 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації позивачу.

Ще консультації