Поновлення індексацї заробітної плати

Благодійникам і волонтерам | Різне | Тимчасово переміщеним особам

Індексація заробітної плати – це економічно-юридичний механізм, за допомогою якого здійснюється підвищення заробіткої плати з метою часткової або повної компенсації  подорожчання споживчих товарів і послуг.

Відповідно до п. 3 Прикінцевих положень Закону «Про Державний бюджет України на 2023 рік» було призупинено дію Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» у 2023 році. Тобто роботодавці у 2023 році були звільнені від обов’язку щодо нарахування індексації заробітної плати.

Однак, враховуючи положення статті 9-1 КЗпП, роботодавець міг на власний розсуд прийняти рішення продовжувати нараховувати індексацію заробітної плати працівнику в 2023 році, наприклад, передбачивши в колективному договорі, що нарахування та виплату індексації заробітної плати буде продовжено.
 
Статтею 39 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» передбачено, що обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з 01 січня 2024 року. Таким чином, право на здійснення компенсації заробітної плати працівників поновлюється.

Підвищення грошових доходів громадян у зв’язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін, що публікується Держстатом не пізніше 10 числа кожного місяця. Така процедура передбачена  Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17 липня 2003 року.

Отже, базовим місяцем нарахування індексації зарплати буде грудень 2023 року, оскільки нарахування індексації відновлено з 01 січня 2024 року. Якщо ж у січні буде підвищено заробітну плату, то базовим місяцем вважатиметься січень 2024 року. Індексації підлягає не тільки заробітна плата, а й грошові зобов’язання між фізичними і юридичиними особами, що встановлено ст. 625 ЦК України. У цих правовідносинах нічого не змінювалося, порівняно з трудовими. Однак трудові правовідносини не регулюються нормами цивільного права. Тому тут є особливості.

Ще консультації