Податкова знижка для ВПО у розмірі вартості оренди житла

Тимчасово переміщеним особам

Особи, які мають статус внутрішньо переміщених, мають право на отримання податкової знижки у зменшення оподатковуваного доходу фізичної особи на суму коштів орендної плати, сплаченої за договором оренди житла.

Для цього платник податків з числа ВПО подає Податкову декларацію про майновий стан і доходи разом із наступними документами:

1. Копія довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Варто звернути увагу, що особи, які отримали довідку ВПО, зобов’язані інформувати контролюючі органи про зміну адреси реєстрації місця проживання відповідно паспортного документа та адреси фактичного місця проживання/перебування відповідно інформації, зазначеної в довідці. Для цього, особа повинна подати заяву про внесення змін до Державного реєстру фізичних осіб – платників податків за формою № 5ДР.

Таким чином, платник податків із числа ВПО спочатку подає до контролюючого органу Заяву форми № 5 ДР, а потім (до того ж контролюючого органу) – Податкову декларацію про майновий стан і доходи для отримання податкової знижки.

2. Копія договору оренди житла.

Договір оренди обов’язково повинен містити інформацію про вартість оренди житла і строки оплати.

3. Копії документів, що підтверджують факт сплати за оренду.

Витрати на оренду повинні бути підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами, зокрема квитанціями, фіскальними або товарними чеками, прибутковими касовими ордерами, що ідентифікують орендодавця і орендаря (особу, яка звертається за податковою знижкою);

4. Заява у довільній формі, в якій зазначені відомості щодо відсутності умов, які не дають право на отримання податкової знижки згідно з нормами законодавства.

Умови необхідні для отримання податкової знижки, відповідно до яких особи та/або члени його сім’ї першого ступеня споріднення (батьки, чоловік або дружина, діти, у тому числі усиновлені):

  • не мають у власності придатної для проживання житлової нерухомості, розташованої поза межами тимчасово окупованої території України;
  • не отримують передбачених законодавством України бюджетних виплат для покриття витрат на проживання.

Документами, які підтверджують такі умови, можуть бути, наприклад, може бути Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, інформація від органів соціального захисту населення щодо адресної допомоги для покриття витрат на проживання тощо).

З метою перевірки зазначеної інформації у заяві мають міститись відомості, які дозволяють ідентифікувати членів сім’ї (прізвище, ім’я, по батькові та реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які відмовились від РНОКПП та мають відповідну відмітку у паспорті).

Річна податкова декларація про майновий стан і доходи подається по 31 грудня наступного за звітним податкового року. Тобто, до 31.12.2023 року подається Декларація за 2022 рік.

Розмір податкової знижки не може перевищувати у розрахунку на календарний рік 30 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня звітного (податкового) року. Таким чином, за 2022 рік податкова знижка може становити не більше 201 000 грн.

Ще консультації