Оподаткування допомоги фізичним особам

Благодійникам і волонтерам

Цільова та нецільова допомога (благодійна і гуманітарна у вигляді коштів чи майна, виконаної роботи чи наданої послуги) постраждалим фізичним особам не оподатковується та не включається до загального місячного або річного оподатковуваного доходу платника податку. Якщо така допомога відповідає вимогам, визначеним пп. 170.7 Податкового кодексу України.

Відповідно до пп. «в» пп. 170.7.2 Податкового кодексу України не включається до оподатковуваного доходу цільова або нецільова благодійна допомога, що надається платнику податку, який постраждав внаслідок збройної агресії Російської Федерації в період дії правового режиму воєнного стану.

Ця норма застосовується незалежно від території прожиаання людини. Однак, благодійна допомога, яка надається на зазначені цілі, повинна розподілятися через державний чи місцевий бюджет або через банківські рахунки благодійних організацій, Товариства Червоного Хреста України, внесених до Реєстру неприбуткових організацій та установ.
Усі благодійні фонди включаються до Реєстру неприбуткових організацій та установ.

Надання майнової допомоги (продукти харчування, товарів першої необхідності, тощо) оподатковується ПДФО із застосуванням натурального коефіцієнта та ВЗ (військовий збір), окрім але не виключно, якщо застосовується податкова пільга (відсутність оподаткування) для осіб, які мешкають/мешкали на територіях, де велись чи ведуться бойові дії, та/або вимушено покинули ці місця, на підставі пп. 165.1.54 та пп. 170.7.8 Податкового кодексу України.

Таким чином, надання благодійними фондами благодійної допомоги (продуктами та засобами особистої гігієни) фізособам, які проживають чи мешкали на територіях, де велись бойові дії не оподатковуватиметься ПДФО та ВЗ незалежно від суми. Відповідно роздача допомоги на територіях де ведуться бойові дії, не потребує персоналізації та відображення в Додатку 4ДФ об’єднаної звітності. Отже, тут БФ не виступатиме податковим агентом щодо осіб, яким видано благодійну допомогу, і це жодним чином не вплине на його діяльність, тим більше не призведе до втрати неприбуткового статусу.

Під час розподілу та видачі допомоги надавачі допомоги самостійно визначають, які саме документи потрібні для обліку. Зокрема, це можуть бути і акт-приймання передачі, і наказ про роздачу допомоги за визначеним переліком осіб, документ про внутрішнє переміщення благодійної допомоги, акт про списання допомоги, звіт відповідальної особи тощо.

Якщо фізособи не належать до вищезазначеної категорії осіб, то допомога підлягає оподаткуванню ПДФО та ВЗ, із застосуванням граничної неоподатковуваної суми 3760 грн для допомоги, в частині звільнення від оподаткування. Якщо допомога надається продуктами харчування, товарами першої необхідності, то вона оподатковується ПДФО та ВЗ із застосуванням натурального коефіцієнту.

Отже, роздача допомоги фізособам, включаючи тих, що мешкали на територіях, де ведуться бойові дії (є посвідчення ВПО) потребує персоналізації та відображення в Додатку 4ДФ об’єднаної звітності (у грошовій та негрошовій формі) на користь таких фізосіб, навіть, якщо вона не оподатковується (для ВПО).

Ще консультації