Результати соціологічного дослідження громадської думки мешканців Херсонської міської громади

13 Вересня 2023

Методологія дослідження. Дослідження проведено на базі онлайн-панелі мешканців Херсонської міської громади старше за 18 років – як тих, хто залишився в Херсоні, так і тих, хто виїхав з міста після 24 лютого 2022 року, користувачів інтернету. Вибірка (N=1213) сформована на основі демографічних показників станом на 1 січня 2022 року. За таких показників похибка дослідження не перевищує більше 3% з вірогідністю 0,95. Ми не маємо офіційних даних щодо міграцій херсонців, тому не можемо оцінити представленість у вибірці респондентів за цією ознакою, проте існують підстави вважати, що співвідношення у вибірці респондентів, які залишилась в громаді є більшим, ніж у реальності, що може впливати на результати дослідження1.

Термін дослідження: Дослідження проведено у період з 25 серпня по 9 вересня 2023 року.

Замовник дослідження: Фонд громади міста Херсон «Захист» за підтримки USAID, Управління культури Херсонської міської ради (лист No 01-25/364 від 09.08.2023).

Виконавці дослідження: Сінаюк Олег (ТОВ Нью Імідж Маркетинг Груп, директор), Микола Гоманюк (Херсонське обласне відділення Соціологічної асоціації України, голова), Ігор Даниленко (ТОВ Нью Імідж Маркетинг Груп, аналітик), Дементій Білий (керівник Експертної групи з політики пам’яті та коммеморації).

ВИСНОВКИ

• Більшість херсонців (88%) в різній формі слідкують за процесом деколонізації топоніміки в Україні. 35% не тільки знають про те, що в країні почав діяти Закон України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії», а й, як мінімум, ознайомлені з його окремими положеннями. При цьому 88% опитаних підтримують прийняття цього закону.

• Більша частина (64%) респондентів вважає, що розпочинати перейменування вулиць у міста ще завчасно – треба дочекатися завершення війни. При цьому третина опитаних налаштована більш рішуче і воліє, що деколонізація топонімії розпочалася вже у цьому році.

• Херсонці проявляють плюралізм у баченні моделей перейменування. Найбільш бажана модель перейменування – це поява на мапі міста нейтральних назв (ті, що орієнтують на місцевості, образно-поетичні та номерні). Таку модель підтримують 55% містян. Друга за популярністю модель – це повернення старих (дорадянських) назв, які не мають імперських сенсів (41% підтримки). Значну підтримку також отримали моделі, пов’язані з національним патріотизмом: збільшення кількості історичних, пов’язаних із боротьбою за незалежність України назв підтримує 40% опитаних, а появу назв, пов’язаних з іменами героїв, міст та військових частин у поточній війні з Росією підтримує 38% респондентів.

• Цікавим є те, що в ситуації конкретного перейменування в Херсоні, респонденти у переважній більшості випадків віддають перевагу нейтральним або історичним назвам, якщо є така можливість.

• Більшість херсонців (77%) хоче долучитися до процесу перейменування в Херсоні, і вважаюсь, що саме так і має бути – щоб якомога більше херсонців могли впливати на рішення в цій сфері. При цьому 80% вважає, що для цього достатньо голосувати в інтернет-форматі, а 10% хоче брати участь в обговореннях.

ЗАГАЛЬНЕ ВІДНОШЕННЯ ДО ПЕРЕЙМЕНУВАННЯ

Одномірний розподіл відповідей на запитання:

Чи чули ви про те, що 27 липня 2023 року вступив у дію Закон України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії», згідно якого в населених пунктах України повинно пройти перейменування вулиць, які підпадають під дію цього Закону?

Одномірний розподіл відповідей на запитання:

Чи підтримуєте ви прийняття цього закону?

Одномірний розподіл відповідей на запитання:

Коли, на вашу думку, необхідно розпочати перейменування вулиць у Херсоні?

Одномірний розподіл відповідей на запитання:

Які спільні ідеї перейменування вулиць, на вашу думку, мають переважати у Херсоні?

Питання з сумісними альтернативами, тому сума відповідей може бути >100%

Одномірний розподіл відповідей на запитання:

Якби ви обирали нову назву для своєї вулиці, то якому типу назви ви віддали б перевагу?

Одномірний розподіл відповідей на запитання:

Як ви вважаєте, питаннями перейменування повинні займатися фахівці чи якомога більше херсонців?

Одномірний розподіл відповідей на запитання:

Чи хотіли б ви особисто взяти участь у процесі перейменування?

Одномірний розподіл відповідей на запитання:

Яким чином?

N = 936 (ті, хто хотіли б ви особисто взяти участь у процесі перейменування)

ОЦІНКА ПРОПОЗИЦІЙ ХЕРСОНСЬКОЇ ВІЙСЬКОВОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ (Розроблені експертною групою з перейменування на основі отриманих пропозицій)

Одномірний розподіл відповідей на запитання:

Херсонською військовою адміністрацією запропоновані нові назви вулиць, які мають бути змінені на вимогу закону України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії». Як із запропонованих нових назв ви підтримуєте?

Наступні питання з сумісними альтернативами, тому сума відповідей може бути >100%

ПОРТРЕТ РЕСПОНДЕНТІВ

Дослідження проведено БО «Фонд громади міста Херсон «Захист» в рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні.

Зміст продукту є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів i не обов’язково відображає погляди Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) або уряду США.

Відтворення та використання будь-якої частини цього продукту в будь-якому форматі, включаючи графічний, електронний, копіювання або використання будь-яким іншим способом з обов’язковим посиланням на джерело.

Завантажити звіт можливо за посиланням.