Оцінка комунальних послуг у Херсоні: звіт за результатами опитування

5 Січня 2024

Результати соціологічного дослідження громадської думки мешканців Херсонської міської громади.

Методологія: онлайн-опитування за інтерактивною структурованою анкетою, посилання на яку відправлялося потенційним респондентам із бази даних (дослідницької онлайнпанелі Херсонської громади). Вибірка сформована на основі демографічних показників станом на 1 січня 2022 року. За таких показників похибка дослідження не перевищує 5% з вірогідністю 0.95. У вибірці представлені як херсонці, які зараз знаходяться в громаді, так і ті, хто виїхав з Херсона після 24.02.2022 і перебуває зараз в інших областях України або за кордоном. Офіційні дані щодо міграцій херсонців наразі відсутні, тому немає можливості оцінити представленість у вибірці респондентів за цією ознакою, проте існують підстави вважати, що співвідношення у вибірці респондентів, які залишились в громаді є більшим, ніж у реальності, що може впливати на результати дослідження.

Мета дослідження: оцінка ставлення херсонців до комунальних послуг, які надаються у місті.

Обсяг вибірки: 409 респондентів.

Терміни проведення польового етапу: 1 – 15 грудня 2023 року.

Замовник дослідження: Фонд громади міста Херсон «Захист».

Виконавці дослідження: Олег Сінаюк (ТОВ Нью Імідж Маркетинг Груп, директор), Микола Гоманюк (Херсонське обласне відділення Соціологічної асоціації України, голова), Ігор Даниленко (ТОВ Нью Імідж Маркетинг Груп, аналітик).

Ключові результати

• Відповіді на запитання анкети про комунальні послуги можна вважати цілком компетентними, оскільки 74% респондентів особисто займаються питанням оплати комуналки. У вибірці представлені респонденти, які проживають в різних типах житла.

• Загалом можна сказати, що херсонці високо оцінюють роботу херсонських комунальників, які працюють у важких умовах війни та постійних обстрілів. Якість забезпечення газом, водою та електрикою дістала оцінку вище середньої – в діапазоні 4.1–4.6 за 5-бальною системою. Якість прибирання вулиць, вивозу сміття, утримання будинків ОСББ отримала нижчі, але задовільні оцінки в діапазоні 3.0–3.5. Характерно, що ті, хто зараз знаходиться у місті, оцінюють якість майже усіх надаваних послуг вище, ніж ті, хто зараз проживає в інших населених пунктах.

• При цьому для більшості містян оплата базових комунальних послуг (електрика, газ, вода) є значним фінансовим тягарем, тому 70% вважають тарифи на електрику завищеними, 64% – за водопостачання та водовідведення, 55% – за газ. Тут також спостерігається різниця в оцінках тих, хто зараз знаходиться у місті, і тих, хто зараз проживає в інших населених пунктах. Херсонці в Херсоні більше незадоволені оплатою за світло (співвідношення 74% на 65%) та газ (58% на 52%), а херсонці за межами вважають, що вони переплачують за роботу ліфтів (34% на 42%) і прибирання вулиць (26% на 41%).

• 72% тих, хто зараз в місті заявляють, що вони регулярно оплачують комуналку, і 41% тих, хто виїхав.

• Високо також оцінюється зручність оплати комунальних послуг – більшість послуг дістали оцінку в районі 4-х балів, найнижчу оцінку отримала зручність оплати за ліфти – 3.1 бали з 5-и. Більшість респондентів оплату здійснює по інтернету, 17% – на Укрпошті, в центрах обслуговування абонентів або на Новій пошті. При цьому більшість опитаних (68%) висловилася за впровадження єдиного кабінету користувача усіх комунальних послуг, особливо ті, хто зараз не в Херсоні.

• Більшість опитаних (60%) вважає, що херсонців треба наділити пільгами на оплату комунальних послуг. По цьому питанню теж є суттєві відмінності між тими, хто зараз знаходиться у місті, і тими, хто зараз проживає в інших населених пунктах. 82% тих, хто зараз поза містом, вважає, що пільги на комуналку мають дістати усі херсонці незалежно від того, де вони зараз перебувають. Таку думку підтримують 45% тих, хто зараз у місті. Особливо зацікавлені херсонці в пільгах на електрику, воду та газ.

Повний текст дослідження можете завантажити тут.

Дослідження проведено БО «Фонд громади міста Херсон «Захист» в рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст продукту є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів i не обов’язково відображає погляди Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) або уряду США.

Відтворення та використання будь-якої частини цього продукту в будь-якому форматі, включаючи графічний, електронний, копіювання або використання будь-яким іншим способом з обов’язковим посиланням на джерело.

Херсонські дачі (UA)

Херсонські дачі (UA)

Звіт за результатами соціологічного онлайн-дослідження. Методологія:...