Результати соціологічного дослідження громадської думки мешканців Херсонської міської громади.
Методологія: онлайн-опитування за інтерактивною структурованою анкетою, посилання на яку відправлялося потенційним респондентам із бази даних (дослідницької онлайнпанелі Херсонської громади). Вибірка сформована на основі демографічних показників станом на 1 січня 2022 року. За таких показників похибка дослідження не перевищує 5% з вірогідністю 0.95. У вибірці представлені як херсонці, які зараз знаходяться в громаді, так і ті, хто виїхав з Херсона після 24.02.2022 і перебуває зараз в інших областях України або за кордоном. Офіційні дані щодо міграцій херсонців наразі відсутні, тому немає можливості оцінити представленість у вибірці респондентів за цією ознакою, проте існують підстави вважати, що співвідношення у вибірці респондентів, які залишились в громаді є більшим, ніж у реальності, що може впливати на результати дослідження.
Мета дослідження: виявляння динаміки думки херсонців з важливих соціальноекономічних питань та оцінки ними ситуації в громаді.
Обсяг вибірки: 413 респондентів.
Терміни проведення польового етапу: 15 – 29 грудня 2023 року.
Замовник дослідження: Фонд громади міста Херсон «Захист».
Виконавці дослідження: Олег Сінаюк (ТОВ Нью Імідж Маркетинг Груп, директор), Микола Гоманюк (Херсонське обласне відділення Соціологічної асоціації України, голова), Ігор Даниленко (ТОВ Нью Імідж Маркетинг Груп, аналітик).
Ключові результати
1.Життя в умовах війни та евакуації призвело до значних змін в житті херсонців. Більше половини (53%) змінили роботу, тип свого заняття. Збільшилася кількість непрацюючих (+28%). Очікувано, що для значної частини опитаних ці зміни були пов’язані з низхідною соціальною мобільністю — третина (30%) херсонців відкотилася назад по кар’єрній драбині. Проте 11% вдалося підвищити свій соціальний статус, знайти нові життєві перспективи та збільшити свої прибутки. Причому більше таких виявилося серед тих, хто виїхав з міста.
2.В 2022 році більшість херсонців залишилася без відпочинкової відпустки. В 2023 році ситуація в робочій сфері дещо стабілізувалася і більше третини опитаних вже могли дозволити собі відпустку.
3.Підвищується і мовна компетенція херсонців. 27% повідомили, що в даний час вивчають іноземну мову. До трійки найбільш затребуваних мов потрапила англійська, німецька та польська. Вивчають мови херсонці переважно самостійно.
4.Попри те, що в медіа часто пишуть про розвалені під час війни родини, дані опитування показують, що кількість розлучень та овдовінь хоч і підвищилася, але не критично. Розпад подружжів як зареєстрованих, так і незареєстрованих більше декларували респонденти, які зараз знаходяться в Херсоні.
5.Дані опитувань підтверджують складну демографічну ситуацію у Херсоні, яка і до початку повномасштабної агресії була непростою. Лише 7% опитаних сказали, що в їх родинах (розширених) в 2023 році народжувалися діти. Половина з них народилася у Херсоні, половина — за межами міста.
6.Більшість тих, хто виїхав з міста, зараз проживає в орендованому житлі. Якщо до війни 88% тих, хто виїхав з міста, жили у власному житлі, то зараз таких серед них лише 4%. Такі незручності дехто компенсував придбанням власного авто – 6% мігрантів купили машини після 24-02-2022.
7.Новорічні свята були для херсонців не такими, як до війни. Приблизно половина тих, хто раніше встановлював новорічну ялинку вдома, не робили цього на ці новорічні свята.
![](https://pochuty.ks.ua/wp-content/uploads/2024/01/1-2-938x1024.jpg)
![](https://pochuty.ks.ua/wp-content/uploads/2024/01/2-2-882x1024.jpg)
![](https://pochuty.ks.ua/wp-content/uploads/2024/01/3-2-979x1024.jpg)
![](https://pochuty.ks.ua/wp-content/uploads/2024/01/4-2-904x1024.jpg)
![](https://pochuty.ks.ua/wp-content/uploads/2024/01/5-2-843x1024.jpg)
![](https://pochuty.ks.ua/wp-content/uploads/2024/01/6-2-853x1024.jpg)
![](https://pochuty.ks.ua/wp-content/uploads/2024/01/7-2-1024x960.jpg)
![](https://pochuty.ks.ua/wp-content/uploads/2024/01/8-2-896x1024.jpg)
![](https://pochuty.ks.ua/wp-content/uploads/2024/01/9-2-901x1024.jpg)
Повний текст дослідження можете завантажити тут.
Дослідження проведено БО «Фонд громади міста Херсон «Захист» в рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст продукту є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів i не обов’язково відображає погляди Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) або уряду США.
Відтворення та використання будь-якої частини цього продукту в будь-якому форматі, включаючи графічний, електронний, копіювання або використання будь-яким іншим способом з обов’язковим посиланням на джерело.