Звіт за результатами соціологічного онлайн-дослідження.
Методологія: онлайн-опитування за інтерактивною структурованою анкетою, посилання на яку відправлялося потенційним респондентам із бази даних (дослідницької онлайн-панелі Херсонської громади). Вибірка сформована на основі демографічних показників станом на 1 січня 2022 року. За таких показників похибка дослідження не перевищує 5% з вірогідністю 0.95. У вибірці представлені як херсонці, які зараз знаходяться в громаді, так і ті, хто виїхав з Херсона після 24.02.2022 і перебуває зараз в інших областях України або за кордоном. Офіційні дані щодо міграцій херсонців наразі відсутні, тому немає можливості оцінити представленість у вибірці респондентів за цією ознакою, проте існують підстави вважати, що співвідношення у вибірці респондентів, які залишились в громаді є більшим, ніж у реальності, що може впливати на результати дослідження.
Мета дослідження: з’ясувати динаміку громадської думки херсонців з актуальних питань у 2023-2024 рр.
Обсяг вибірки: 455 респондентів.
Терміни проведення польового етапу: з 5 по 25 листопада 2024 року.
Замовник дослідження: Фонд громади міста Херсон «Захист».
Ключові результати:
1.Протягом останніх півтора року три проблеми стабільно входять до трійки найбільш гострих проблем Херсона – це труднощі з працевлаштуванням, незрозумілий розподіл гуманітарної допомоги та бродячі тварини. Проте у листопадовому опитуванні гострота всіх трьох цих проблем дещо знизилася: на 9%, 4% і 12% відповідно.
2.Якості надання більшості комунальних послуг херсонці дають позитивну оцінку. Це стосується постачання газу, електрики й води, вивозу сміття та прибирання вулиць. Найбільш стриману оцінку херсонці дають роботі ліфтового господарства.
3.З липня 2024 пошук одягу та взуття, ліків та будівельних матеріалів залишається найбільш проблемним для третини херсонців. У листопаді ці показники дещо виросли. У коментарях частина респондентів вказувала, що це пов’язане з ускладненнями пересування містом через погіршення безпекової ситуації.
4.Щодо послуг, то тут майже половина (42% в листопаді) херсонців має складнощі з пересуванням містом громадським транспортом, 36% – з ремонтом побутової техніки і 28% – з ремонтом будівель. Порівняно з лютим 2024 року майже вдвічі зменшилася частка тих, хто мав проблеми з доступом до інтернету (було 43% в листопаді стало 24%).
5.Стабільною протягом півтора року також залишається трійка тем, з інформацію про які херсонці мають складнощі – це «куди звернутися за гуманітарною допомогою», «інформація про діяльність місцевих органів влади» та «графік прийому лікарів». У листопаді 2024 року на 9% стало менше тих, кому бракує інформації про діяльність місцевих військових адміністрацій, проте на 6% збільшилася частка тих, хто волів би більше знати про гуманітарну допомогу. Дещо також збільшилася частка тих, хто хотів би одержувати консультації з питань отримання компенсації за пошкоджене під час війни майно, якого стає все більше.
6.Стабільним залишається і рівень довіри до різних інституцій. Рейтинг довіри очолюють рятівники та військові, а завершують місцеві військові адміністрації. Варто також відзначити, що рівень довіри до міської, і в більшій мірі до обласної військових адміністрацій має тенденцію до зростання.
7.Відповідаючи на питання про відновлення міста, херсонці вже чотири опитування поспіль вказують, що в першу чергу треба буде відновлювати зруйновані будинки (67% ), роботу медичних закладів (55%) та роботу промислових підприємств (49%). Останній показник знизився на 14% порівняно з червнем 2024. А от будівництво зараз підземних шкіл вважають доцільним лише 10%.
8.Найбільш популярними мотивами, чому ті херсонці, які залишаються в місті, не виїжджають є один ірраціональний
мотив («Херсон — це моє місто, і я його не покину за жодних обставин» – 54%) і два раціональні: «Я не можу дозволити собі знімати квартиру в іншому місті» – 51%, «Я не можу залишити своїх рідних» – 45%.
9.Спілкування з рідним та друзями для 57% херсонців було основною віддушиною в ці непрості часи. Тож, не забуваємо один одного.
Ознайомитись з повним звітом за результатами дослідження ви можете завантаживши його.
Дослідження проведено БО «Фонд громади міста Херсон «Захист» в рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні.
Зміст продукту є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів i не обов’язково відображає погляди Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) або уряду США.
Відтворення та використання будь-якої частини цього продукту в будь-якому форматі, включаючи графічний, електронний, копіювання або використання будь-яким іншим способом з обов’язковим посиланням на джерело.