Відповідно до законопроекту “ПРО МОБІЛІЗАЦІЮ” № 10449 (п. 3 ч. 2 Прикінцевих та перехідних положень) чоловіки віком від 25 до 55 років, яким після 24 лютого 2024 року встановлено інвалідність ІІ та ІІІ груп, до кінця 2024 року підлягають переогляду на придатність до військової служби. Виняток становлять особи, кому інвалідність ІІ та ІІІ груп встановлено за наслідками захворювань, поранень (травм, контузій, каліцтв), одержаних під час захисту Вітчизни, а також відсутності кінцівки внаслідок її ампутації).
Раніше законодавство України не містило такого положення щодо необхідності медичного переогляду осіб з інвалідністю певних груп. Скоріш за все це пов’язано з тим, що за час дії воєнного стану з’явилося чимало підробних документів про інвалідність або створені умови необґрунтованого присвоєння інвалідності певним особам, які не мають на це права згідно з їх дійсним станом здоров’я.
Разом з тим, відсутній правовий механізм переогляду таких осіб та не зрозуміло, які наслідки матимуть результати подібних переоглядів. Був законопроєкт “Про посилення соціального захисту інвалідів”, але він так і нестав законом. Він передбачав випадки повторного огляду осіб з інваліднісю у разі оскарження висновків МСЕК або за поданним комісій нищих рівнів щодо необґрунтованого призначення інвалідності, чи за зверненням прокурора. В інших випадках переогляд осіб з інваліднісю не допускається.
За логікою речей жодний орган не може позбавити особу статусу особи з інвалідністю на підставі медичного переогляду, наприклад, у ВЛК. Такий орган не наділений законом повноваженнями вирішувати питання скасування статусу інвалідності. Власне, і проєкті прописано, що переогляд здійснюється на предмет придатності до військової служби.
Постановою КМУ “Про деякі питання проведення медико-соціальної експертизи на період дії воєнного стану на території України” від 08.03.2022 №225 передбачено:
Повторний огляд, строк якого припав на період дії воєнного стану на території України, переноситься на строк після припинення або скасування воєнного стану, але не пізніше шести місяців після його припинення або скасування за умови неможливості направлення:
осіб з інвалідністю та осіб, яким встановлено ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках), лікарсько-консультативною комісією на медико-соціальну експертизу відповідно до Положення про медико-соціальну експертизу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2009 р. № 1317;
При цьому інвалідність та ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках) продовжується до останнього числа шостого місяця після припинення або скасування періоду дії воєнного стану, якщо раніше не буде проведено повторний огляд.
У разі коли в індивідуальній програмі реабілітації особи з інвалідністю, дитини з інвалідністю встановлений строк повторного огляду, що припав на період дії воєнного стану на території України, та в особи з інвалідністю відсутня можливість пройти медико-соціальну експертну комісію, а в дитини з інвалідністю – лікарсько-консультативну комісію закладу охорони здоров’я, їх індивідуальна програма реабілітації продовжується до останнього числа шостого місяця після припинення або скасування періоду дії воєнного стану, якщо раніше не буде проведено повторний огляд і не отримано відповідну індивідуальну програму реабілітації.
Відповідно до законопроєкту №10379, яким вносяться зміни до КК України, а саме до статті 336 Кодексу, передбачена відповідальність за відмову від проходження медичного у вигляді позбавлення волі від 3 до 5 років.