Особливості заповіту у воєнний час

Благодійникам і волонтерам | Воїнам ЗСУ і їх родинам | Тим, хто за кордоном, або має намір виїхати | Тимчасово переміщеним особам

Відповідно до законодавства заповіт (розпорядження на випадок смерті) посвідчує нотаріус. Якщо у населеному пункті, де перебуває заявник, немає нотаріуса, заповіт може посвідчити представник органу місцевого самоврядування.

Якщо заповіт хоче скласти людина, яка перебуває на лікуванні, зокрема, в госпіталі, або живе у будинку для осіб похилого віку, посвідчити заповіт може головний лікар, його заступник або черговий лікар, начальник госпіталю або головний лікар будинку для осіб похилого віку.

Також засвідчувати заповіт мають право:

– капітан судна, на якому перебуває заповідач під час плавання (якщо судно ходить під українським прапором)

– начальник експедиції, в якій перебуває людина;

– начальник установи, де заповідач відбуває покарання;

– начальник слідчого ізолятора, якщо там утримують людину, яка хоче скласти заповіт;

– командир (начальник) військової частини, з’єднання, установи або військово-навчального закладу, де проходить службу військовий.

Якщо заповіт посвідчує не нотаріус чи представник органу місцевого самоврядування, а хтось із інших уповноважених, то мають залучатися два свідки, які засвідчують цей факт своїми підписами.

Зміни в офрмленні заповіту під час воєнного стану

Під час воєнного стану заповіт можна посвідчувати на звичайних білих аркушах паперу, однак на них потрібно надрукувати реквізити нотаріуса. Раніше заповіти складалися виключно на спеціальних бланках.

На аркуші мають бути такі реквізити:

– зображення Герба України;

– прізвище, імʼя, по батькові нотаріуса;

– назва державної нотаріальної контори (для державного нотаріуса);

– номер свідоцтва про право на нотаріальну діяльність;

– адреса робочого місця, номер телефону, адреса електронної пошти.

Нововведеням стало й те, що змінювати та скасовувати заповіт можна без використання Спадкового реєстру. Однак за умови, якщо до нього немає доступу. Але як тільки доступ до реєстру з’явиться, необхідно протягом 5 днів внести у нього відповідні дані.

Посвідчення заповіту військових.

Заповіт віськового посвідчує командир військової частини. Він також уповноважений посвідчити заповіт члена сім’ї військовослужбовця. За умови, якщо той буде особисто присутній, складе його і поставить свій підпис.

Після посвідчення командир чи інший уповноважений вносить всі потрібні дані у спеціальний реєстр заповітів і довіреностей.

В подальшому Генштаб чи Міністерство оборони передає їх до Міністерства юстиції, а звідти заповіт надсилають нотаріусу. Він вносить дані у Єдиний реєстр довіреностей або Спадковий реєстр та зберігає потрібні документи, щоб упродовж трьох місяців після закінчення воєнного стану передати їх до державного нотаріального архіву.

Також військовий може зробити розпорядження про виплату допомоги на випадок його загибелі. У ньому військовослужбовець може сам визначає отримувачів та їх долі. Неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти, непрацездатні батьки та дружина мають право на виплату незалежно від відсутності про них інформації у розпорядженні. Якщо військовий не оформив розпорядження щодо допомоги, то вона рівними частками розподілиться на всіх близьких родичів, які за нею звернулися.

Ще консультації