Законодавством передбачено два способи стягнення аліментів: на підставі угоди про сплату аліментів або на підставі рішення суду (судового наказу).
Батьки дитини мають право укласти між собою договір про сплату аліментів на дитину, який укладається у письмовій формі та підлягає нотаріальному посвідченню. Сторонами аліментного договору виступають батьки дитини, незалежно від перебування їх у шлюбі.
Істотні умови договору про сплату аліментів на дитину наступні:
– розмір;
– строки;
– порядок виплати;
– підстави цільового використання аліментів.
Умови договору про сплату аліментів на дитину не повинні порушувати права дитини, які встановлені СК України.
Особливості аліментного договору:
– місце проживання дитини визначається відповідно до місця проживання одного з батьків (хоча судова практика уже відступає від такого врегулювання);
– за регламентом зустрічей з дитиною фіксується порядок побачень, спільного відпочинку, святкування днів народження тощо;
– розмір аліментів не може бути меншим за 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку (стаття 182 СК України);
– індексація аліментів забезпечує збереження купівельної спроможності аліментів у умовах інфляції.
Необхідною умовою договору є визначення місця проживання дитини, яке співпадає з місцем проживання одного з батьків. Саме цей з батьків є аліменто-отримувачем та власником аліментів. Така позиція відповідає загальній концепції СКУ, згідно якої вирішення усіх істотних питань з приводу виховання дитини та права власності на аліменти залежить від спільного або роздільного проживання одного з батьків та дитини.
При посвідченні договору про сплату аліментів на дитину нотаріусом роз’яснюється зміст частини 2 статті 189 СК України з одночасним зазначенням про це у тексті договору у частині можливості стягнення аліментів у безспірному порядку на підставі виконавчого напису у разі невиконання одним із батьків свого обов’язку за договором.
У разі заборгованості по аліментам доведеться звертатися до нотаріуса про видачу виконавчого напису з метою примусового виконання. В такому разі не треба звертатися до суду. Однак, у разі призначення аліментів в судовому порядку немає необхідності кожного разу отримувати виконавчий документ для примусового стягнення. В цьому полягають особливості примусового стягнення.