Підтвердження права власності на нерухомість.
16.06.2023 року розпорядженням Кабінету Міністрів України затверджено рішення про виділення коштів з резервного фонду державного бюджету Миколаївській та Херсонській областям для надання матеріальної грошової допомоги населенню, постраждалому внаслідок підриву Каховської ГЕС.
Виплати складають 5 тисяч гривень на одну особу всім постраждалим.
Окрім того, громадяни можуть розраховувати на фінансову допомогу від ООН в розмірі 6600 грн на особу.
Вказану допомогу можна буде отримати одноразово.
У тому ж засіданні уряду було ухвалене рішення стосовно виділення коштів на відбудову пошкодженого та зруйнованого житла на вищевказаних територіях. Компенсаційний механізм буде аналогічний програмі «єВідновлення».
Слід зазначити, що окремого порядку відшкодування збитків від повені законодавством не передбачено. Тому логічно застосовувати ЗУ “Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації”. Адже саме цим нормативно-праовим актом держава гарантує часткове відшуодування шкоди, завданої внаслідок збройної агресії РФ. Підрив дамби підпадає під взначення цього зкону. Крім того, про це заявляє сама влада.
Власник пошкодженої або зруйнованої нерухомості незаледно від місця свого перебування в річний термін може самостійно подати заяву через:
– “Дію”;
– Центр надання адміністративних послуг;
– Органи соцзахисту;
– Нотаріуса.
Спеціальна комісія на підставі поданих документів оглядає пошкоджене або зруйноване майно і робить оцінку завданих збитків.
Якщо ж це майно перебуає на тимчасово окупованій території, то важливо максимально зафіксуати на фото (відео) стан такого майна, детельний опис пошкоджень з метою доведення таких осбтавин для отримання компенсації. Варто також зареєструвати відповідну заяву з доданням копій правовстановлюючих документів на нерухмоість в органах Національної поліції з метою внесення такої інформації до відповідного реєстру.
Якщо ж правовстановлюючі документи втрачені, їх дублікати можна отримати через той орган чи особу, яка його видавала (посвідчувала). Якщо ж це неможливо зробити, то існує судовий порядок відновлення втрачених документів чи визнання права власності на нерухоме майно.
Якщо загублена інформація про прізвище нотаріуса, який посвідчував договір або видавав свідоцтво на право на спадщину, а копії документів відсутні, необхідну інформацію можна отримати за запитом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Така довідка може містити повні дані, за умови реєстрації після 2013 року, архівні дані з Реєстру прав на нерухоме майно, який функціонував до 2013 року, або дані про нерухоме майно взагалі можуть бути відсутні. У такому разі за отриманням інформації слід звернутися до архіву БТІ.
Якщо правовстановлюючим документом є рішення суду, у разі його втрати можна звернутися до того ж суду з заявою про повторну його видачу. У разі подачі позову про визнання права власності на підставі ст. 392 ЦК України, недоведеність, неможливості реалізації права на володіння, користування та/або розпорядження майном його власником (неможливість вчинення того чи іншого правочину або наявність інших перешкод у реалізації прав власника), або відсутність спору про право, є підставою для відмови у задоволенні позову.
Але технічний паспорт не є правовстановлюючим документом. Якщо він був втрачений чи пошкоджений, то можна замовити новий.