22.05.2023 року набув чинності Закон України, який урегулює питання компенсації за знищене та пошкоджене внаслідок збройної агресії Російської Федерації нерухоме майно – “Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України»
Право на компенсацію матимуть фізичні особи – громадяни України, які є власниками пошкоджених/знищених об’єктів нерухомого майна – квартир, будинків, інші житлових приміщень в будівлі, будинків садибного типу, садових та дачних будинків, об’єктів будівництва та їх складових частин, в яких на момент знищення/пошкодження були зведені несучі та зовнішні огороджувальні конструкції; а також їх спадкоємці.
Перелік осіб невичерпний, адже у Законі вказано, що Кабінетом Міністрів України в Порядку надання компенсації за пошкоджене/знищене майно можуть визначатися додаткові категорії осіб, яким може надаватися компенсація за пошкоджені/знищені об’єкти нерухомого майна.
При цьому, отримувачами компенсації не можуть бути: 1) особи із санкційного списку; 2) особи, які мають судимість за вчинення кримінальних правопорушень проти основ національної безпеки України; 3) спадкоємці вищевказаних осіб – щодо пошкоджених/знищених об’єктів нерухомого майна, які належали за життя спадкодавцям.
Компенсація за пошкоджений/знищений об’єкт нерухомого майна полягатиме у:
а) виконанні робіт з метою відновлення пошкодженого об’єкта нерухомого майна та/або наданні будівельної продукції для виконання таких робіт;
б) наданні грошових коштів на рахунок отримувача компенсації із спеціальним режимом використання;
в) фінансування придбання квартири, іншого житлового приміщення, будинку садибного типу, садового або дачного будинку (у тому числі такого, що буде споруджений у майбутньому, або інвестування/фінансування його будівництва) шляхом надання житлового сертифіката.
При цьому, власники знищених будинків садибного типу, садового або дачного будинків будуть мати вибір – отримати або кошти на спецрахунок, або ж житловий сертифікат. Натомість, власники знищених квартир отримають компенсацію лише шляхом надання житлового сертифікату.
Граничні розміри компенсації законом не встановлені.
Пошук та вибір квартири, іншого житлового приміщення, будинку садибного типу, садового або дачного будинку (у тому числі такого приміщення/будинку, що буде споруджений у майбутньому) здійснюється отримувачем компенсації самостійно у будь-якому регіоні України (окрім тимчасово окупованих територій, визначених ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»).
Якщо вартість житла буде більша за вказану у сертифікаті суму, фізична особа самостійно сплачує різницю. Якщо ж менша –неотриману частину компенсації виплатять тільки за рахунок стягнених з агресора репарацій.
Використати житловий сертифікат можна буде протягом п’яти років з дня його видачі. При цьому, отримувач компенсації не має права передавати житловий сертифікат третім особам, а також протягом наступних п’яти років відчужувати квартиру, інше житлове приміщення, будинок садибного типу, садовий або дачний будинок (у тому числі таке приміщення/будинок, що буде споруджений у майбутньому), придбані (у тому числі
проінвестовані/профінансовані) ним з використанням житлового сертифіката.
Заява про надання компенсації може бути подана в електронній (зокрема, через портал Дія) або у паперовій формі (через центр надання адміністративних послуг, орган соціального захисту населення або нотаріуса) під час дії воєнного стану та протягом
одного року з дня його припинення або скасування на території, на якій розташований (розташовувався) знищений об’єкт нерухомого майна.
Подання заяви про надання компенсації за знищений об’єкт нерухомого майна здійснюється незалежно від задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) фізичної особи або місця розташування знищеного об’єкта нерухомого майна.
Заяви про знищене/пошкоджене майно, які були подані до набрання чинності Законом, прирівнюються до Заяв про надання компенсації, передбачених вказаним Законом.
Варто зауважити, що надання компенсації за пошкодження та знищення об’єктів нерухомого майна не поширюється на ті об’єкти, що на день набрання чинності Указом Президента України “Про введення воєнного стану в Україні” від 24 лютого 2022 року №64/2022, знаходилися на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, визначеній відповідно до Закону України “Про забезпечення прав і свобод
громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України”.
Цим Законом внесені численні зміни до низки нормативно-правових актів, в тому числі, до Цивільного кодексу (про спадкування), ЗУ “Про виконавче провадження” (щодо заборони на звернення стягнення), ЗУ “Про нотаріат” (щодо звернень спадкоємців), ЗУ “Про судовий збір” (про звільнення від сплати судового збору) та багато інших фундаментальних законодавчих актів.
Цей Закон було опубліковано 22.03.23, а відповідно до його положень Кабінет Міністрив України було зобов’язано протягом одного місяця затвердити план заходів з реалізації цього закону; протягом двох місяців – низку заходів з прийняттям відповіднопідзаконних нормативно-правових актів щодо врегулювання процедури виконання Закону. 21.04.23 КМУ своєю постановою № 381 затвердив Порядок компенсації з використанням електронної публічної послуги “єВідновлення”.
Розрахунок компенсації за пошкоджений об’єкт здійснює спеціально створена
комісія на місевому рівні, яка визначає обсяг пошкоджень об’єкта нерухомого майна; заповнює чек-лист; здійснює фотофіксацію пошкоджень об’єкта нерухомого майна, що свідчать про характер та обсяг руйнувань, за кожним видом ремонтних робіт, визначених у чек-листі, у разі недодання результатів фотофіксації до акта комісійного обстеження.
А розмір компенсації за один пошкоджений об’єкт не може бути більший, ніж 500тис. гривень.
В рамках Програми кошти можна отримати на спеціально відкриту карту в одному з п’яти банках-партнерах: Monobank; «ПриватБанку»; Sense Bank; «А-Банк»; «ПУМБ». Виплати мають здійснюватися через АТ «Ощадбанк».
Як наголошують у Міністерстві розвитку громад, територій та інфраструктури України, ЗНЯТИ ГОТІВКУ З ТАКОЇ КАРТКИ НЕ МОЖНА, тобто розраховуватись за будівельні матеріали чи послуги з ремонту можна ВИКЛЮЧНО В БЕЗГОТІВКОВІЙ ФОРМІ.
Окрім цього, ПЕРЕРАХОВУВАТИ З КАРТКИ ГРОШІ НА ІНШІ РАХУНКИ НЕ МОЖНА.
Не можна й самостійно поповнювати баланс картки.
Відкрити картку можна як офлайн, відвідавши відділення одного із вищезазначених банків, так і онлайн — у мобільних застосунках банків.
Адвокат Дмитро Ігнатов