Небезпечність операцій з нерухомістю на тимчасово окупованих територіях

Різне

Що варто знати про оформлення купівлі-продажу нерухомості на тимчасово окупованих територіях.

На тимчасово окупованих територіях окупанти активно впроваджують заміну українських паспортів на російських. Без них доступ до інфраструктури, послуг та в інших сферах для наших громадян виявляється або сукладненим або просто неможливим. Окупаційна влада,  в тому числі, декларує, що отримання паспорта рф необхідне для оформлення операцій з нерухомістю на таких територіях, внесення даних до реєстрів тощо.

Натомість оновлення таких документів чи оформлення угод із засвідченням органами окупаційної влади  не мають юридичної сили і не створюють ніяких правових наслідків в розумінні законодавства України. Такі документи Україною не визнаються.

Згідно ч. 1 ст. 18  ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, після залишення ними тимчасово окупованої території.

 Зі змісту ч. 2, 3 ст. 9 вказаного Закону вбачається, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків

Укладення угод купівлі-продажу нерухмості в такому разі є небезпечним саме для покупця, адже він віддає гроші. А продавець з точки зору українського законодавства залишається власником майна. Адже право власності на майно покупець не набуває. Тобто покупець усвідомлював всі наслідки своїх дій, обману не було, і покупець добровільно передав гроші.

Але як вчинити правильно і без ризиків?

Для того, щоб укласти будь-яку угоду з нерухомістю (купівля-продаж, міна, дарування тощо) покупцю не треба отримувати ніким не визнані правовстановлюючі документи, які видає окупаційна влада замість українських. Наразі дозволено посвідчувати договори купівлі-продажу нерухомості, яка перебуває в районах проведення бойових дій, що включені до Переліку територій обмеженого доступу.

Проте, таке засвідчення мають право здійснювати лише ті нотаріуси, які включені до Переліку нотаріусів, якими в умовах воєнного стану вчиняються нотаріальні дії щодо цінного майна, незалежно від місця знаходження нерухомого майна.

Ще консультації