У зв’язку з воєнними діями та окупацією деяких територій громадяни стикнулися з проблемою оформлення спадщини на окупованих територіях. Під час дії воєнного стану громадяни України мають право звернутися до будь-якого нотаріуса на території України для заведення спадкової справи, незалежно від місця відкриття спадщини.
Однак, для громадян, які виїхали за кордон оформлення спадщини виявилося проблематичним. На даний час процедура прийняття спадщини, до складу якої входить нерухоме майно, у разі проживання спадкодавця за межами України не врегульовано нормами Цивільного кодексу. Тому суди керуються роз’ясненнями Верховного Суду. До слова, відповідно до роз’яснень Верховного Суду перебування спадкоємця за кордоном не є поважною причиною пропуску ним шестимісячного строку на прйняття спадщини. Тому суди часто відмовляють у таких заявах про продовження строку на прийняття спадщини.
У Парламенті зареєстрували законопроект № 10134, який покликаний врегулювати порядок прийняття спадщини особою, яка перебуває за кордоном.
Автори законопроекту пропонують доповнити ст. 1297 ЦК частиною шостою такого змісту:
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зареєстроване на території України, але на час відкриття спадщини спадкодавець такого майна проживав за межами України, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах – уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини за місцезнаходженням нерухомого майна.
Таку заяву про прийняття спадщини можна подати нотаріусу або в сільських населених пунктах – уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцезнаходженням нерухомого майна:
а) особисто спадкоємцем;
б) через уповноважену особу за довіреністю на оформлення спадщини;
в) шляхом дистанційного оформлення заяви: у паперовій формі рекомендованим листом.
У такому разі заява засвідчуються особистим підписом спадкоємця. Справжність підпису має бути посвідчена нотаріально або консульською установою, якщо спадкоємець перебуває за межами України;
в електронній формі засобами Єдиного державного веб-порталу електронних послуг. У такому випадку заява засвідчуються електронним підписом спадкоємця, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.