Кабінет Міністрів України своєю постановою №741 від 18 червня 2024 року визначив нову структуру військового резерву людських ресурсів, а також зазначив, що територіальний резерв включатиме резервістів та військовозобов’язаних віком від 45 років до досягнення граничного віку перебування у запасі, які призначені для доукомплектування військових частин Сил територіальної оборони ЗСУ.
Що таке військовий резерв? Це складова частина Збройних Сил України або інших військових формувань, куди входять резервісти, і є запасом людських ресурсів.
Військовий резерв людських ресурсів складається з:
– резервістів, які добровільно уклали контракт про проходження громадянином України служби у військовому резерві та/або зараховані до військового оперативного резерву;
– військовозобов’язаних, які перебувають на військовому обліку у ТЦК, Центральному управлінні або регіональних органах СБУ, а також підрозділах розвідувальних органів України.
Військовий резерв людських ресурсів поділяється на ВІЙСЬКОВИЙ ОПЕРАТИВНИЙ РЕЗЕРВ та МОБІЛІЗАЦІЙНИЙ ЛЮДСЬКИЙ РЕЗЕРВ.
1. ВІЙСЬКОВИЙ ОПЕРАТИВНИЙ РЕЗЕРВ складається з:
– бойовий резерв, який включає резервістів та військовозобов’язаних, які мають досвід участі в бойових діях чи досвід військової служби та які призначені для доукомплектування органів військового управління, військових частин та підрозділів бойового складу війська (крім Сил територіальної оборони).
– резерв нарощування, який включає резервістів та військовозобов’язаних, які мають досвід участі в бойових діях чи досвід військової служби або проходили базову загальновійськову підготовку чи навчальні збори та які призначені для доукомплектування органів військового управління, військових частин та підрозділів, які не увійшли до бойового складу війська.
- територіальний резерв, який включає резервістів та військовозобов’язаних віком від 45 років до 60 років (до 65 років – для вищого офіцерського складу), які призначені для доукомплектування військових частин (підрозділів) Сил територіальної оборони Збройних Сил.
2. МОБІЛІЗАЦІЙНИЙ ЛЮДСЬКИЙ РЕЗЕРВ включає:
– військовозобов’язаних, які призначені для комплектування посад змінного складу навчальних частин (центрів), вищих військових навчальних закладів та військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти Збройних Сил, інших військових формувань, а також правоохоронних органів спецпризначення, СБУ, розвідувальних органів України, Держспецзв’язку, з метою підготовки (перепідготовки) військовослужбовців за відповідними військово-обліковими спеціальностями, іншими спеціальностями для подальшого доукомплектування ними військових частин (підрозділів) Збройних Сил, інших утворених відповідно до законодавства України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, СБУ, розвідувальних органів України, Держспецзв’язку;
– військовозобов’язаних, які не включені до військового оперативного резерву.