Виключений з військового обліку не повинен оновлювати дані

Благодійникам і волонтерам | Воїнам ЗСУ і їх родинам | Тимчасово переміщеним особам

Відповідно до наказу МО України від 1999 № 207 внесено зміни та доповнення до наказу Міністра оборони України від 4 січня 1994 року № 2, який у свою чергу втратив чинність 28.11.2008 на підставі наказу МО України “Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України” від 14.08.2008 № 402.

Наказом МО України № 2 (зі змінами, внесеними наказом № 207) не було передбачено такого терміну як виключення з військового обліку, а лише – зняття. Тому непридатні до військової служби зі зняття з військового обліку це особи непридатні до військової служби з виключенням з військового обліку. 

До того ж, наказ МО України № 402 скасовує лише чинність наказу МО України № 2. Однак, не скасовує чинність рішень ВЛК, прийнятих на підставі наказу МО України № 2. Тому рішення, згідно якого особа була визнана непридатною до військової служби зі зняття з військового обліку по категорії А, є дійсним.

Статтею 37 Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу” не передбачено взяття на облік тих, хто був з нього знятий/виключений згідно рішення ВЛК.

У пункті 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку” зазначено наступне:

“2. Установити, що:

громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов’язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв’язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані:

– у разі перебування на території України – шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста (за наявності);”…

При цьому, згідно підпункту 1 пункту 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів (Додаток 2 до Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487) призовники, військовозобов’язані та резервісти повинні перебувати на військовому обліку за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання – у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов’язані СБУ – у Центральному управлінні або регіональних органах СБУ (далі – органи СБУ), військовозобов’язані розвідувальних органів – у відповідному підрозділі розвідувального органу).

Таким чином, особа, знята з віськового обліку за висновком ВЛК за станом здоров’я як непридатна, не відноситься до жодної з категорій військового обов’язку (призовники, військовозобов’язані, резервісти). Відповідно на таку особу не поширюється законодавство про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, правила військового обліку (зокрема в частині взяття на військовий облік військовозобов’язаних, проходження ВЛК та оновлення персональних даних), і така особа не підлягаєте призову на військову службу під час мобілізації.

Тобто, така особа не повинна оновлювати свої дані та оформлювати відстрочку від мобілізації. 

Процедура надання відстрочки врегульована Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560.

У разі перевірки ВОД така особа може  пред’являти довідку, видану замість військового квитка. Вона є дійсною і не підлягає заміні. Хоча така особа має право її замінити на військово-обліковий документ нового зразка.

Постановою КМУ від 16 травня 2024 р. № 563 “Про внесення змін до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів” було виключено  абзаци другий – п’ятий пункту 20, згідно яких:

“Військово-обліковими документами є:

для призовників – посвідчення про приписку до призовної дільниці;

для військовозобов’язаних – військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов’язаного;

для резервістів – військовий квиток.”…

При цьому, пунктом 2 постанови КМУ від 16 травня 2024 р. № 559 “Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов’язаних та резервістів і форми такого документа” передбачено, що військово-облікові документи, оформлені до набрання чинності цією постановою, вважаються дійсними на всій території України до видачі військово-облікового документа нового зразка. 

Відповідно до пункту 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку”:

“12) військово-обліковий документ, що визначає належність його власника до військового обов’язку, виданий до дня набрання чинності цим Законом, є чинним та не потребує обов’язкової заміни у випадку (з підстав) затвердження органом державної влади нової форми військово-облікового документа;”.

Натомість, відповідно до статті 32 (Перевірка документів особи) Закону України “Про Національну поліцію” поліцейський має право у період дії воєнного стану та/або під час мобілізації (крім цільової) вимагати в особи чоловічої статі віком від 18 до 60 років пред’явлення нею військово-облікового документа разом з документом, що посвідчує особу, і дає можливість поліцейському прочитати та зафіксувати дані, що містяться в документах.

Отже, цей обов’язок покладається навіть на тих, хто виключений з військового обліку.

Ще консультації