Для отримання грошової допомоги на дітей, які залишилися без батьківського піклування, зокрема, якщо дітей кілька, необхідно звернутися до органів опіки та піклування або соціальних служб за місцем реєстрації дітей.
Допомога «Дитина не одна» – це допомога на дітей, які залишились без батьківського піклування, але не набули статусу дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, та влаштовані в сім’ю родичів, знайомих,
прийомну сім’ю, дитячий будинок сімейного типу. Допомогу запроваджено відповідно до Порядку призначення і виплати тимчасової допомоги, що затверджений постановою КМУ від 22.03.2024 No 331, щоб родини, у яких тимчасово перебувають такі діти, могли забезпечити їм необхідні умови і догляду Відповідно до Порядку призначення і виплати тимчасової допомоги, що затверджений постановою КМУ від 22.03.2024 No 331.
Умови призначення допомоги
Допомога “Дитина не одна” призначається для дітей, щодо яких встановлено факт відсутності батьківського піклування, та які тимчасово влаштовані в:
Ø Сім’ю родичів або знайомих.
Ø Прийомну сім’ю.
Ø Дитячий будинок сімейного типу.
Максимальний термін виплати*: до 6 місяців на основі наказу служби у справах дітей.
*Виплата тимчасової допомоги може бути продовжена у разі продовження строку тимчасового влаштування дитини за заявою отримувача такої допомоги, до якої додається копія наказу служби у справах дітей про тимчасове влаштування дитини.
Підстави для отримання допомоги
Допомога може бути призначена за таких обставин:
- Смерть або загибель батьків (одного з батьків, якщо інший не виконує
своїх обов’язків).
- Невиконання батьками обов’язків через обставини, пов’язані з війною
або тимчасовою окупацією.
- Батьки в розшуку або визнані зниклими безвісти.
- Військовополонені (якщо один з батьків не виконує своїх обов’язків).
- Позбавлення батьків особистої свободи.
- Тимчасове влаштування дитини в прийомну сім’ю або дитячий будинок
сімейного типу.
Як подати заяву на допомогу
Подати заяву на допомогу можна у відділенні соціального захисту населення або ЦНАП; через виконавчий орган територіальної громади або звернувшись до відділення пошти чи банку, вказаного в заяві. Після доопрацювання програмного забезпечення Єдиної інформаційної системи соціальної сфери заяви будуть формуватися в електронній формі через офіційний веб-сайт Мінсоцполітики, інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування або Єдиний державний веб портал електронних послуг. (Додаток 1).
Документи, необхідні для подачі заявки:
Ø Копія свідоцтва про народження дитини.
Ø Копія наказу служби у справах дітей про тимчасове влаштування дитини.
Ø Медичний висновок (за наявності) про дитину з інвалідністю.
Ø Довідка про присвоєння реєстраційного номера платника податків.
Ø Номер банківського рахунку в форматі IBAN.
Розмір допомоги
Розмір допомоги становить:
§ 2,5 прожиткового мінімуму* для дітей відповідного віку на кожну дитину.
§ 3,5 прожиткового мінімуму для дітей з інвалідністю.
У 2024 році це:
§ Діти до 6 років: 6407,50 грн (8970,50 грн з інвалідністю).
§ Діти від 6 до 18 років: 7990 грн (11186 грн з інвалідністю).
*Прожитковий мінімум на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, за поданням Кабінету Міністрів України щорічно затверджується Верховною Радою України до початку розгляду Державного бюджету України і періодично переглядається відповідно до зростання індексу споживчих цін разом з уточненням показників Державного бюджету України та публікується в офіційних виданнях.
Виплата коштів здійснюється на особовий рахунок отримувача в банку, обраному під час подання заяви, або через відділення пошти за місцем проживання.
Підстави для припинення виплати допомоги
– завершення строку влаштування дитини до сім’ї родичів, знайомих, прийомної сім’ї або дитячого будинку сімейного типу
– припинення тимчасового влаштування дитини до сім’ї родичів, знайомих, прийомної сім’ї або дитячого будинку сімейного типу
– досягнення дитиною 18-річного віку
– виїзд за кордон особи, до якої тимчасово влаштовано дитину та/або дитини, більш як 14 календарних днів (крім випадків оздоровлення дитини, супроводу.
для участі в міжнародних змаганнях, стажування, навчання, відрядження, лікування, реабілітації, що підтверджується документально)
– припинення обставин, які дають право на призначення допомоги
– набуття або надання дитині повної цивільної дієздатності до досягнення нею 18-річного віку (реєстрація шлюбу, працевлаштування, запис матір’ю або батьком дитини)
– неналежні умови перебування дитини в сім’ї осіб, до яких її тимчасово влаштовано, та/або нецільового використання коштів тимчасової допомоги
– смерть дитини
– смерть особи, до якої тимчасово влаштовано дитину


Автор: ГО «Місто Сили»
тел. +380952164611
ел.пошта: pravova@mistosyly.org
веб-сайт: https://mistosyly.org/pravova/