Багато військовозобов’язаних чоловіків, які відповідно до закону мають право на відстрочку від мобілізації, стикнулися з проблемою виїзду за кордон через вимоги ДПС надати доадткові документи, зокрема, що підтверджують наявність відстрочки від органів ТЦК та СП. Чи законні такі вимоги та чи потрібно таку відстрочку отримувати, звертаючись додатково до органів ТЦК та СП?
Перелік військовозобов’язаних, які мають відстрочку від мобілізації, визначений ст. 23 ЗУ “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”. І це право є імперативним та відстрочка надається в силу закону, а не певного документу, в якому вказується, що конкретна особа має відстрочку від мобілізації. В Законі не вказано, що такі категорії громадян повинні мати якісь документи, де буде зазначено про відстрочку від мобілізації, і не зазначений обов’язок такі документи додатково отримувати.
Крім того, законом не передбачено, що умовою отримання відстрочки є проходження, наприклад, військово-лікарської комісії. Право на відстрочку є безумовним, що не потребуває певних дій. Головне, щоб особа відповідала тому статусу, який визначений законом, і мала підтверджуючі документи. Наприклад, пенсійне посвідчення особи з інвалідністю, наявність свідоцтв про народження трьох і більше дітей для багатодітних батьків тощо.
Тому юристи та адвокати радять у деяких випадках “спілкуватися” з ТЦК та СП шляхом поштового зв’язку, надсилаючи свої підтверджуючі документи про право на відстрочку з проханням надати довідку про таку відстрочку. Аби у таких осіб не виникало проблем із можливим затриманням на вулицях, а також при перетені кордону з ризиком отримання відмови на виїзд з країни.
Враховуючи такі обставини, правозахисники радять підготувати відповідну заяву про отримання відстрочки на адресу ТЦК та СП, надати нотаріально засвідчені документи, що підтверджують такий статус, направити їх поштою рекомендованим листом з описом. Звісно, що ці органи не зацікавлені розглядати подібні заяви і реагувати на них, тому можуть навіть не забирати кореспонденцію з пошти. Тоді вам в допомогу адвокат, який має повноваження на отримання інформації шляхом подання відповідного адвокатського запиту. Такий запит за законом розглядається протягом 5 днів, а посадові особи несуть адміністративну відповідальність за ненадання чи надання неповної інформації на адвокатський запит.