Єдиний реєстр банківських рахунків. Про що буде знати держава?

Різне

Україна має створити Єдиний реєстр банківських рахунків фізичних та юридичних осіб, збільшити чисельність Вищого антикорупційного суду, запровадити спрощені угоди зі слідством, внести зміни до КК та КПК щодо строків досудового розслідування та врегулювати криптовалюти. Відповідні кроки передбачені Планом для реалізації програми Ukraine Facility. За це державі мають виділити кошти: загальний обсяг «грошей в обмін на реформи» від ЄС складатиме 50 млрд євро.

27 грудня 2023 року Кабінет Міністрів прийняв Національну стратегію доходів, яка теж згадується в Плані Ukraine Facility, і в якій заплановані реформи у сфері податків до 2030 року. Ця стратегія набула розголосу через намір надати податковим органам доступ до банківських рахунків громадян та рух коштів.

Наразі усі доходи, які українці отримують на банківські картки захищені банківською таємницею. Але цілком можливо в результаті реалізації Стратегії таку банківську таємницю скасують у 2025 році. 

Такі реформи мають бути введені в контексті запобіганню відмивання коштів.

 Основні напрями реформи такі:

  • створення Єдиного реєстру банківських рахунків фізичних та юридичних осіб відповідно до стандартів ЄС;
  • узгодження законодавства у сфері віртуальних активів з acquis ЄС;
  • ухвалення дорожньої карти для розбудови інституційної спроможності та спільних методологічних настанов для правоохоронних органів і прокуратури.

Для створення Єдиного реєстру банківських рахунків фізичних та юридичних осіб відповідно до стандартів ЄС будуть вчинені такі заходи:

  • ухваленн наказу про створення міжвідомчої робочої групи із впровадження єдиного реєстру банківських рахунків.
  • Розробка ІТ забезпечення та впровадження технічного завдання Єдиного реєстру рахунків фізичних та юридичних осіб.
  • Забезпечення введення в експлуатацію та функціонування Єдиного реєстру рахунків.
  • Набудуть чинності нормативно-правові акти, необхідні для створення єдиного реєстру банківських рахунків до стандартів ЄС, що вносить зміни до податкового, банківського законодавства, а також з протидії відмиванню коштів та про ринки капіталу.
  • Набудуть чинності необхідні законодавчі акти щодо запровадження регулювання ринку віртуальних активів, що визначатимуть режим оподаткування операцій з віртуальними активами, а також забезпечать регулювання суспільних відносин, пов’язаних із емісією, публічною пропозицією, допуском до торгів та оборотом віртуальних активів відповідно до acquis ЄС.

 Нацбанк вже оновив правила зберігання, захисту, використання та розкриття банківської таємниці. Натомість, порядок розкриття банківської таємниці змін не зазнав.

Разом з тим, відповідно до норм попередньої редакції Закону України «Про банки і банківську діяльність» правоохоронці могли запитати в банків номери банківських рахунків, про залишки коштів на них і проведених операцій. Цей перелік доповнено можливістю отримувати інформацію про номер картки клієнта на запит уповноважених на це органів.

Ще консультації